česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Moser
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zástupci sklářské firmy Moser na generální audienci - 100 let kolekce Papež

Generální audience se Svatým otcem Františkem dne 22. listopadu 2023 na Svatopeterském náměstí v Římě se účastnili i zástupci světoznámé sklářské firmy Moser z Karlových Varů, založené již v roce 1857: generální ředitel Pavel Mencl a finanční ředitel Jan Volšík, v doprovodu velvyslance České republiky při Svatém Stolci Václava Kolaji. Důvodem jejich účasti a krátkého setkání se Svatým otcem Františkem bylo připomenutí výročí 100 let od roku 1923, kdy tehdejší Svatý otec Pius XI obdržel darem exkluzivní nápojovou sadu z ručně broušeného českého křišťálu právě od firmy Moser z Karlových Varů. Tato kolekce byla na jeho počet pojmenována Papež.
 

Kolekce je firmou Moser vyráběna dodnes a představuje jeden z krásných příkladů výjimečné umělecké a řemeslné sklářské tradice českých zemí, z níž mj. pochází i holubice Ducha svatého, osazená v mozaikovém okně nad oltářem katedry sv. Petra ve vatikánské bazilice.

Toto významné výročí inspirovalo firmu Moser, aby připravila a během generální audience 22. listopadu 2023 darovala současnému Svatému otci Františkovi speciální karafu a sklenice z broušeného skla, na nichž byl mistrem rytcem Radkem Svobodou, jedním z největších umělců svého oboru, vyryt papežský znak.

děkovný dopis Moser 1923

děkovný dopis Moser 1923

Moser - kolekce "Papež"

Moser - kolekce "Papež"