Vernisáž výstavy věnované památce Bl. P. Richarda Henkese SAC
10.10.2022 / 14:39 | Aktualizováno: 21.02.2023 / 11:25
Dne 17. října 2022 se v německém Poutním centru v Římě konala vernisáž výstavy „I když mě pravda zničí“ o životním příběhu německého pallotina bl. P. Richarda Henkese SAC. Hlavním organizátorem výstavy je Limburská diecéze a německé velvyslanectví při Svatém stolci. Na vernisáži, na jejímž uspořádání se spolupodílelo i české velvyslanectví při Svatém stolci, byly představeny velkoformátové panely komiksového dokumentu ilustrátorů Drushby Pankow zachycující Henkesovu obětavou péči o nemocné tyfem v koncentračním táboře Dachau. Výstava je poctou jeho mučednické dobročinnosti a díky vazbám na české spoluvězně, mezi nimiž byl i pozdější pražský kardinál Josef Beran, připomíná význam česko-německých vztahů a přátelství. Kromě německé verze panelové výstavy byla na vernisáži symbolicky představena knižní publikace komiksu v češtině.
V pondělí 17. října 2022 se v německém Poutním centru v Římě uskutečnila vernisáž výstavy „I když mě pravda zničí“ věnované památce bl. P. Richarda Henkese SAC. Vedle hlavního organizátora, kterým je Limburská diecéze, výstavu podpořila Společnost katolického apoštolátu, Univerzita v Erfurtu, německé Poutní centrum v Římě, německé a české velvyslanectví při Svatém stolci. Českou publikaci komiksu zajistilo nakladatelství Petrinum z Českých Budějovic s podporou ostravsko-opavské diecéze, limburského biskupství a nadace Crummenauer.
Grafický dokument ilustrátorů Alexandry Kardinarové a Volkera Schlechta z umělecké skupiny Drushba Pankow zprostředkovává poutavou a současně sugestivní formou komiksu životní příběh palottina blahoslaveného P. Richarda Henkese, který se v koncentračním táboře Dachau dobrovolně staral o spoluvězně nakažené tyfem.
Před deportací působil P. Richard Henkes dva roky jako farář ve Strahovicích na Hlučínsku, díky čemuž se jeho životní příběh spojil s územím současné ostravsko-opavské diecéze. Po zatčení gestapem z důvodu „zneužití kazatelny k provokacím národa“ byl v roce 1943 vyšetřován a o několik měsíců později deportován do Dachau. P. Richard Henkes zde vykonával pastorační činnost, učil se česky a přátelil s mnoha českými spoluvězni, mezi nimiž byl i pozdější pražský kardinál Josef Beran. Po vypuknutí epidemie tyfu v roce 1944 se dobrovolně přihlásil k péči o nemocné v táborové izolaci. Sám se zde nakazil a nemoci v únoru 1945 podlehl. Jeho ostatky jsou uloženy v Limburgu, kde byl mj. vysvěcen na kněze. Za svou mučednickou dobročinnost byl v roce 2019 blahořečen.
Vernisáž zahájil kurátor výstavy Martin W. Ramb z Limburgu, který rovněž inicioval překlad komiksu do českého jazyka. Životní příběh bl. P. Richarda Henkese přirovnal k nejvyšší formě solidarity v jednom z nejkritičtějších období dějin lidstva. Jako zřetelnou paralelu Henkesova příběhu s kontextem dnešní doby zmínil pomoc a pastorační činnost duchovních v období pandemie COVID-19.
Autor překladu Dr. Tomáš Cyril Havel z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vyzdvihl důležitost Henkesova odkazu pro mladou generaci. Zmínil také předmluvu z pera Mons. Martina Davida, biskupa a apoštolského administrátora ostravsko-opavské diecéze. Zvláštní poděkování adresoval spoluautorce překladu pí Evě Muroňové z českobudějovického nakladatelství Petrinum.
Význam díla a skutků P. Richarda Henkese na pozadí charitativní činnosti pallotinů přiblížil Fr. Alexander Holzbach SAC a ilustrace po odborné stránce okomentoval jejich autor Volker Schlecht z Drushby Pankow.
Vernisáže se zúčastnili zástupci diplomatického sboru akreditovaného při Svatém stolci, němečtí i čeští krajané, zástupci českého kontingentu EUNAVFOR MED IRINI v Římě.
Veřejnosti bude výstava otevřena do 19. listopadu 2022.