na_celou_sirku

Papežská rada pro kulturu udělila záštitu mezinárodní konferenci o Arktidě v Praze

Ve dnech 31.3. - 7.4.2017 se v Praze uskutečnila mezinárodní konference Arctic Science Summit Week, jejíž hlavním organizátorem byla českobudějovická Jihočeská univerzita jakožto člen Mezinárodní arktické vědecké komise (IASC). 

Arctic Science Summit Week je každoroční setkání národních i mezinárodních organizací zaměřených na výzkum a využívání Arktidy. Letošní ročník se uskutečnil v Praze. Konal se pod záštitou Papežské rady pro kulturu, která vyslala do české metropole svého zástupce - vedoucího oddělení pro vědu a víru Mons. Tomasze Trafnyho. Svatý stolec byl současně zastoupen na vědecké úrovni, neboť jedním z přednášejících byli spoluautor encykliky papeže Františka "Laudato si" a člen Papežské akademie věd - postupimský profesor Hans Joachim Schellnhuber.

Svatý stolec vyjádřil podporu této mezinárodní konferenci, neboť se věnuje ochraně arktické ekologie a dopadům změny klimatu, což jsou témata, která úzce souvisejí s etickým řádem, stojícím ve středu zájmu katolické církve. Jak řekl papež František ve své encyklice "Laudato si" :

"Autentický lidský rozvoj má mravní charakter a předpokládá naprosté respektování člověka, avšak má věnovat pozornost také přirozenému světu a „doceňovat přirozenost každé bytosti a jejich vzájemné propojení v uspořádaném systému“.

Tato mezinárodní konference je tak důkazem, že spolupráce mezi Českou republikou a Svatým stolcem se úspěšně rozvíjí i v oblasti vědy a výzkumu.

Webové stránky letošní konference Arctic Science Summit Week naleznete zde.

Stanice Josefa Svobody na arktickém souostroví Svalbard, kterou vybudovalo a spravuje Centrum polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity

Stanice Josefa Svobody na arktickém souostroví Svalbard, kterou vybudovalo a spravuje Centrum polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity