česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Uctění památky kardinála Josefa Berana

(Archivní článek, platnost skončena 30.12.2011.)

Dne 16. prosince 2008 uctili ve Vatikánu památku kardinála Josefa Berana, bývalého arcibiskupa pražského, metropolity a primase českého, společně kardinál Miloslav Vlk, arcibiskup pražský, metropolita a primas český, MUDr. Luděk Sefzig, předseda výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu ČR, a JUDr. Pavel Vošalík, velvyslanec ČR při Svatém stolci.

Dne 16. prosince 2008 se v kryptě vatikánské Baziliky svatého Petra sešli představitelé české katolické církve, legislativy a exekutivy, kardinál Miloslav Vlk, arcibiskup pražský, metropolita a primas český, Luděk Sefzig, předseda výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu ČR, a JUDr. Pavel Vošahlík, velvyslanec ČR při Svatém stolci. Při příležitosti blízkého výročí 120 let od narození kardinála Josefa Berana, bývalého arcibiskupa pražského, metropolity a primase českého, a uplynulých šedesáti let od přijetí Všeobecné deklarace lidských práv společně položili kytice na kardinálův hrob.


Kardinál Beran byl obětí represivních totalitních režimů fašistického i komunistického, jeho dlouholetá internace se stala symbolem útlaku pro náboženské přesvědčení, dosvědčovala zrůdnou povahu uvedených režimů a současně připomínala demokratickému světu těžký osud Československa. Byl a je příkladem morální síly, laskavé moudrosti, křesťanské lásky, pokory, úcty k člověku a lidskosti, příkladem, který i dnes vyzývá k následování. Zůstává osobností evropského významu.

 

hrob kard. Berana