česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR při Svatém stolci/ Ambasciata della Rep. Ceca presso la Santa Sede
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Do Vatikánu dorazil tradiční velikonoční dar papeži, zlatý ležák Pilsner Urquell

Na počátku Svatého týdne do Vatikánu dorazil tradiční velikonoční dar papeži, zlatý ležák Pilsner Urquell. Velikonoční požehnanou várku poslal plzeňský pivovar Prazdroj Svatému stolci v novodobé historii již po třinácté. V souladu s letopočtem se jednalo o 2024 lahví. Letošní várce požehnal opět plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub.

25. března 2024 převzal požehnané plzeňské pivo z rukou velvyslance České republiky při Svatém stolci Václava Kolaji asesor pro všeobecné záležitosti Státního sekretariátu Svatého stolce Mons. Roberto Campisi.

Mons. Roberto Campisi s velvyslancem Václavem Kolajou v Apoštolském paláci ve Vatikánu

Mons. Roberto Campisi s velvyslancem Václavem Kolajou v Apoštolském paláci ve Vatikánu

 

Zástupci Plzeňského Prazdroje emeritní vrchní sládek Václav Berka, marketingová ředitelka pro Česko a Slovensko Francesca Bandelli a obchodní ředitel pro Slovensko Martin Grygařík se dále účastnili v doprovodu velvyslance ČR u Svatého stolce Václava Kolaji 10. 4. 2024  generální audience, kde předali papeži Františkovi dar v podobě speciálně vyrobeného dřevěného soudku od plzeňských bednářů.


V prostorách Poutního domu Velehrad Velvyslanectví ČR při Svatém stolci ve spolupráci s Plzeňským Prazdrojem také 9. 4. 2024 uspořádalo oblíbenou ochutnávku požehnaného plzeňského piva pro zástupce Svatého stolce a diplomatického sboru akreditovaného při Svatém stolci. Při zahájení této slavnosti připomněl velvyslanec Václav Kolaja krátce historii Českého náboženského centra/Poutního domu Velehrad a také výraznou osobnost jeho dlouholetého ředitele, P. Vojtěcha Adalberta Hrubého, který by letos oslavil 100 let (1924 - 2010).


Dodávka zlatého ležáku z Plzně do Vatikánu se stala již ustálenou českou „stopou“ vatikánských velikonočních svátků. Navázala na více než sto let starou tradici, kdy si na doporučení svých lékařů nechal papež Lev XIII. posílat do Vatikánu nefiltrovaný plzeňský ležák.