česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ÚV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podpis smlouvy mezi Českou republikou a Svatým stolcem

Dne 24. 10. 2024 přicestoval do Prahy státní sekretář Svatého stolce, kardinál Pietro Parolin, aby společně s předsedou vlády ČR Petrem Fialou podepsali Smlouvu mezi Českou republikou a Svatým stolcem o některých právních otázkách. Státní sekretář Pietro Parolin se krátce sešel též s prezidentem republiky Petrem Pavlem a společně s kardinálem D. Dukou a s českými a moravskými arcibiskupy a biskupy sloužil děkovnou bohoslužbu ve svatováclavské kapli katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.

Podpisem smlouvy byla završena několikaletá expertní vyjednávání pracovních skupin, jež za českou stranu vedl vrchní ředitel sekce právní a konzulární MZV ČR Martin Smolek a za stranu Svatého stolce apoštolský nuncius v Praze, arcibiskup Jude Thaddeus Okolo. 

Svatý stolec je subjektem mezinárodního práva reprezentujícím katolickou církev. Má navázány diplomatické vztahy se 184 státy světa, včetně České republiky. Alespoň jednu mezinárodní smlouvu s ním má uzavřeno 25 evropských států. Poslední smluvní ujednání mezi Prahou a Svatým stolcem představoval tzv. modus vivendi z roku 1928, který v době komunismu přestal stát užívat. Po roce 1989 se téma sjednání smlouvy do agendy jednotlivých vlád opakovaně vracelo. V r. 2002 byla podepsána první verze smlouvy, které nicméně nebyla poté v parlamentu ratifikována. Nová vláda si ve svém programovém prohlášení v r. 2022 vytkla za cíl jednání obnovit a vzájemné vztahy se Svatým stolcem upravit. Aktuální smlouva je rovněž prezidentského typu a po podpisu s ní budou muset vyslovit souhlas obě komory Parlamentu.

Stát uzavřením smlouvy stvrzuje aktuální bezproblémové vztahy s katolickou církví a také, že v oblastech společného zájmu pokládá za výhodné s katolickou církví, reprezentovanou Svatým stolcem, do budoucna vést dialog a spolupracovat, ve prospěch společného dobra nejen věřících, ale všech občanů ČR, a také na mezinárodní scéně.  Ve středoevropské tradici, poznamenané ve 20. století bolestnou historií dvou totalitních režimů, se jedná o důležitý symbolický krok a současně významný nástroj záruky individuálních i kolektivních práv vyplývajících ze svobody náboženského vyznání.

Jak ve svém prohlášení uvedl předseda vlády P. Fiala, smlouva "plně respektuje náš právní řád, ale zpřesňuje některé postupy a vyjasňuje některé sporné záležitosti. Budou z ní mít užitek čeští občané. Smlouva ještě více zdůrazňuje svobodu vyznání, Česko na základě ní bude moci s církvemi spolupracovat v oblastech duchovní služby v sociálních a zdravotnických zařízeních nebo ve vězeních, v armádě a policii – dosud to nebylo nijak ošetřeno. Zakotvuje i možnost uzavřít manželství formou církevního sňatku, právo zřizovat církevní právnické osoby, vyzdvihuje spolupráci státu a církve při ochraně kulturního dědictví,“ 

Text smlouvy je k dispozici na stránkách MZV ČR.