Chvilka pro cíle udržitelného rozvoje 2020
24.09.2020 / 02:14 | Aktualizováno: 24.09.2020 / 02:17
Dne 18. září 2020 se uskutečnila historicky první „chvilka pro cíle udržitelného rozvoje“ (Sustainable Development Goals Moment 2020), která se letos zaměřila na tři hlavní témata: snižování chudoby a nerovností, klimatická akce a zlepšování zdraví planety a dosahování genderové rovnosti. Generální tajemník OSN António Guterres během ní nastínil celosvětovou vizi pro akční dekádu 2020 až 2030.
SDG Moment se koná v souladu s prohlášením Politického fóra na vysoké úrovni pro udržitelný rozvoj konaného pod záštitou Valného shromáždění OSN ve dnech 24. a 25. září 2019 (tzv. SDG summit). Jeho cílem je podpořit urychlení provádění Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj a dosahování cílů udržitelného rozvoje v rámci akční dekády 2020 až 2030 a představit ambiciózní plány a akce ze strany všech zúčastněných subjektů. Podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese je dosažení cílů udržitelného rozvoje prostřednictvím transformace možné, je však zapotřebí především politické vůle k prosazení potřebných ambiciózních opatření.
První blok „chvilky pro cíle udržitelného rozvoje“ byl věnován aktuálnímu pokroku v dosahování cílů udržitelného rozvoje a identifikaci nejvýznamnějších výzev. Vystoupili v něm mj. zástupci regionálních hospodářských komisí a odborných agentur, fondů a programů systému OSN. Druhý blok byl určený zástupcům 21 členských států OSN na úrovni hlav států a vlád a zahájil ho předseda 75. zasedání Valného shromáždění OSN Volkan Bozkir. Třetí blok byl vyhrazený zástupcům zúčastněných subjektů (občanská společnost, soukromý sektor, mládež, ženy, samospráva, mezinárodní finanční instituce), kteří se zaměřili na problematiku financování cílů udržitelného rozvoje, klimatických opatření a řešení problému nerovností.
Během letošní „chvilky pro cíle udržitelného rozvoje“ zaznívalo především to, že má pandemie Covid-19 negativní dopady na dosahování cílů udržitelného rozvoje a často zmařila dlouholeté úsilí v jejich plnění. Pandemie rovněž prohloubila již existující globální výzvy, jako jsou chudoba, nerovnosti, genderová rovnost či změna klimatu. Agenda 2030 pro udržitelný rozvoj by měla být základním plánem všech opatření na obnovu. Pandemii Covid-19 je rovněž třeba vnímat jako příležitost pro změnu přístupu a transformaci pod heslem „build back better“.
Pro více informací můžete navštívit webovou stránku SDG Momentu.