монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo

Velvyslanectví ČR v Ulánbátaru uspořádalo lesnický seminář a výstavu o Mendelovi

Dne 13. září 2022 se v Ulánbátaru konal lesnický seminář o principech udržitelného lesního hospodaření a významu lesa pro životní prostředí v Mongolsku. Mezi přítomnými byli zástupci diplomatických misí, mezinárodních a neziskových organizací, univerzit, ministerstev a místních podnikatelů. Cílem semináře bylo zvýšit povědomí mongolské veřejnosti o významu lesa pro životní prostředí. Česká republika má tradici udržitelné péče o les, kterou takto předává dále.

Seminář zahájil velvyslanec ČR v Ulánbátaru Jan Vytopil: „Česká republika má v Mongolsku bohatou historii. Jsme zároveň jedinou středoevropskou zemí, která Mongolsko od založení ambasády neopustila a to ani v turbulentním období devadesátých let“.

Jan Šebesta z Mendelovy univerzity posluchačům, kterých se dostavilo v hojném počtu, formou prezentace vysvětlil důležitost lesa a jeho funkce v přírodě, jež má přímý vliv na dostupnost a kvalitu vody, zabraňuje erozi půdy, degradaci permafrostu a má řadu dalších výhod pro životní prostředí.

Realizovaný projekt vychází z globálních cílů udržitelného rozvoje: Pitná voda a sanitace (SDG 6), odpovědná výroba a spotřeba (SDG 12), klimatická opatření (SDG 13) a život na souši (SDG 15), ale také má nepřímý pozitivní dopad na další SDGs.

Všechny participující strany zorganizování uvedeného semináře Velvyslanectvím ČR velmi ocenili. Seminář neunikl pozornosti ani místních médií, o čemž svědčí články v novinách. Projekt navázal na dlouhodobé aktivity dvojstranné rozvojové spolupráce ČR, která v minulosti v Mongolsku realizovala řadu projektů se zaměřením na ochranu životního prostředí.

Lesnický seminář a výstava o Mendelovi

Lesnický seminář a výstava o Mendelovi

Podobné akce zvyšují povědomí mongolské veřejnosti o tématice ochrany životního prostředí a spolu s dalšími nástroji jako jsou rozvojové projekty (Aid for Trade, Malé lokální projekty a Lokální transformační projekty (LTP) mohou s využitím českého know-how přispět k dalšímu posílení místních aktivit v souladu s cíli Agendy 2030.

Po semináři si mohli hosté ve vedlejším sále prohlédnout výstavu ke 200. výročí od narození J. G. Mendela, kterou zahájil prorektor Mendelovy univerzity profesor Jiří Skládanka. Výstavu zaměřenou na život zakladatele genetiky vytvořenou podle komiksu Lucie Seiferové: Gregor Johann Mendel a strastiplný příběh genů si budou moci lidé prohlédnout v Centru pro sladkovodní zdroje a ochranu přírody v Ulánbátaru a to až do konce září 2022.

Výstava zaměřená na život zakladatele genetiky vytvořenou podle komiksu Lucie Seiferové

Výstava zaměřená na život zakladatele genetiky vytvořenou podle komiksu Lucie Seiferové

Seminář se konal v prostorách Centra pro sladkovodní zdroje a ochranu přírody.