
České univerzity se představily v Ulánbátaru
05.12.2019 / 05:08 | Aktualizováno: 12.12.2019 / 04:48
Historicky prvního veletrhu organizovaného DEU v Ulánbátaru, se kromě EU zúčastnili zástupci 4 členských zemí. Německa, Francie, Rumunska a České republiky. O studium, jazykové kurzy a stáže na českých vysokých školách byl velký zájem. Na akci se prostřednictvím sociálních sítí přihlásilo vice než 600 zájemců většinou z řad studentů mongolských univerzit.
Veletrh zahájily projevy vedoucího DEU v Ulánbátaru Train Hristeo a státní sekretářky Ministerstva školství Mongolska B. Bayarsaikhan. Oba všem přítomným, zejména studentům a čerstvýn absolventům univerzit dopuručili, aby se blíže seznámili se skvělými možnostmi, které nabízí evropský systém školství, zejména pak v rámci návazného studia, projektů a studijních výměn financovaných EU - mobility a Erasmus+.
Českou republiku na veletrhu reprezentoval tým ZÚ ČR v Ulánbátaru v čele s velvyslancem Jiřím Brodským. Jeho zástupce Oldřich Zajíček s mongolskými spolupracovníky na kvalitně připraveném stánku seznamovali zájemce o jazykové kurzy a studium v bakalářských, magisterských i doktorandských programech. Kvalitní velkoplošná videoprojekce představila nejvýznamnější vysoké školy v celé České republice v čele se světoznámou Karlovou Univerzitou v Praze. Na stánku byly k dispozici i postery o konkrétních realizovaných projektech v Mongolsku TACTIC, Mobility a Erasmus+ ve spolupráci Masarykovy Univerzity v Brně,, Mendelovy Univerzity v Brně s Mongolskou národní Univerzitou a Mongolskou zemědělskou Unverzitou (MULS). Velký zájem byl o právě probíhající project Erasmus+, v rámci kterého právě v této době studuje na Mendelově Univerzitě obor lesnictví 7 studentů MULS. Výzkumná a vědecká část projektu v Mongolsku probíhá ve spolupráci s Německo-mongolskou technickou univerzitou v Ulánbátaru (GMIT) O probíhajícím projektu přišel na veletrh zájemce informovat vedoucí odboru zahraniční spolupráce MULS Ts. Sukhtulga, který se právě z České republiky vrátil. Ts. Sukhtulga hovořil I o dalších úspěšných projektech a spolupráci s Českou zemědělskou Univerzitou v Praze ČZÚ a Jihočeskou Univerzitou v Českých Budějovicích.
Veletrh “Study in Europe” předčil očekávání organizátorů a zcela jistě se tak bude opakovat i v příštím roce.
České vysoké školství má i ve velké konkurenci západoevropských univerzit opravdu co nabídnout.
Opět se potvrzuje, co je o České republice známé : “ Kvalita za rozumnou cenu”