монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Možnosti studia v České republice

Aktuálně studuje v České republice přibližně 2000 mongolských žáků a studentů, z nichž asi sto se věnuje studiu na univerzitách. Zajímá vás, jak se k nim přidat? Zde je jednoduchý průvodce:
 

  • Žijete v České republice: například proto, že tam pracují vaši rodiče a tedy máte tam trvalý pobyt, můžete bezplatně využívat český vzdělávací systém, včetně studia na vysokých školách, studium předpokládá znalost češtiny alespoň na úrovni B2.
  • Žijete trvale v Mongolsku: pokud jste dokončili středoškolské vzdělání a uvažujete o studiu na vysoké škole v České republice na úrovni bakaláře nebo magistra, máte tyto možnosti:

a) Komerčně: Po úspěšném absolvování přijímacího řízení, o jehož podmínkách se informujte na webových stránkách vybrané české univerzity, můžete studovat za školné stanovené danou univerzitou. Některé univerzity, například Masarykova univerzita, nabízejí vlastní stipendia, která většinou pouze částečně hradí vaše studijní náklady. Možné je studovat v anglickém nebo českém jazyce.

b) Bezplatně: Buď prostřednictvím Mongolského prezidentského stipendijního programu „Mise 2100“. Popřípadě za pomoci českého krajanského stipendia, pokud máte úroveň českého jazyka C1, můžete studovat český jazyk a literaturu.
Možné studovat primárně v českém jazyce.

c) Stáže: Studujete-li na vysoké škole v Mongolsku a máte zájem o krátkou zahraniční stáž na některé z našich univerzit, sledujte nabídky vyhlášené mongolským ministerstvem školství nebo naší ambasádou, které se pravidelně vyhlašují v lednu. Podmínkou získání stáže je zvací dopis vystavený Vámi vybranou univerzitou.

  • Chcete se naučit nebo si zlepšit znalost českého jazyka?
  1. V Mongolsku: Jste-li student, můžete se přihlásit na český jazyk jako volitelný předmět na Mongolské státní univerzitě na Katedře evropských jazyků. Nemáte-li status studenta, můžete navštěvovat bezplatné čtvrteční kurzy češtiny na naší ambasádě či komerčně
    v jazykové škole Ahoj Ulánbátar.
  2. V České republice: Sledujte výzvy k letním školám slovanských studií, které každý leden vypisuje na svém webu mongolské ministerstvo školství a na svých sítích náš zastupitelský úřad.

 

Podrobné informace a novinky naleznete na stránkách www.dzs.cz a www.studyin.cz.