na_celou_sirku
Foto: Zú Tunis

Mezinárodní výstava farmaceutického průmyslu a léčiv „PHARMAEXPO-2018“, 22.-25.11.2018, Tunis

(Archivní článek, platnost skončena 17.01.2024 / 13:15.)

Po období stagnace tuniského zdravotnictví se dostává do popředí pozornosti oblast výroby léčiv. Výroba léčiv prokazuje  komerční výsledky, a proto je vyhlášena jako strategický perspektivní obor, je to dáno především vazbami  Tuniska na licence udělené evropskými výrobci farmak, ale hlavně strmě rostoucí poptávkou Magrebu a subsaharské Afriky. Nadcházející PHARMAEXPO, 22.-25.11.2018, Tunis  je ideální příležitostí k navázání technické a investiční spolupráce s dynamicky se rozvíjejícím sektorem výroby léčiv v Tunisku.      
 

Po dvacetileté stagnaci sektoru veřejného zdravotnictví tuniské autority oznámily rozsáhlé investice do oblasti výstavby (14 nových nemocnic), do vybavení lékařskými přístroji (scannery, tomografy a radioterapeutické přístroje). Tunisko realizuje 7% hrubého domácího produktu v oblasti zdravotnictví, vedle veřejného systému působí v zemi progresivnější systém soukromého zdravotnictví, který vysvětluje uváděné náklady 10% na zdravotní péči v rodinných rozpočtech Tunisanů.

Obchodní příležitosti v oblasti zdravotnictví lze systemizovat na lékařské přístroje a vybavení, farmakologii a geriatrii. Tunisko je první destinací zdravotnického turistického průmyslu v Africe a na středním východě (400 000 pacientů ročně/80% Libyjci). Tunisko také usiluje o využití existujících hotelových kapacit mimo hlavní sezónu pro geriatrické účely a zde jsou objektem zájmu především stárnoucí Evropané. 30% rozpočtu veřejného zdravotnictví Tuniska připadá na farmaka.

V tuniském farmaceutickém průmyslu působí 60 průmyslových farmaceutických firem, ve kterých pracuje 9400 zaměstnanců (2%  zaměstnanců v průmyslu), 45 % léčiv je vyráběno na místním trhu, farmaceutická výroba přitahuje zahraniční investice (22 M USD  v letech  2014-2015, tj. 4% přímých zahraničních investic). Výrobní  prioritou jsou suchá léčiva (60%), spotřeba léčiv na jednoho obyvatele dosahuje 90 USD, v regionu je obdobná situace jen v Alžírsku, ale i tak se jedná jen o polovinu světového průměru. 65% exportu tuniských léčiv (20 M USD) směřuje do Magrebu,  15% do Afriky a arabských zemí zálivu a 15% do Evropy. Přes vysoký export dosahuje spotřeba léčiv v Maroku a Egyptě jen 30% spotřeby léčiv v Tunisku nebo Alžírsku.

Na základě uvedeného je patrné, že oblast farmakologie, která zahrnuje základní komponenty pro výrobu léčiv, licence,  laboratorní přístroje a výrobní linky pro výrobu léčiv je vysoce perspektivní vzhledem k  poptávce v regionu a přetrvávající nenasycenosti trhu. Mezinárodní výstava  PHARMMAEXPO-2018, která se uskuteční v Tunisu, v Kongresovém centru na hlavní třídě Mohamed V. bude vhodnou a nízkonákladovou příležitostí k prezentaci a jednání s tuniským farmaceutickým sektorem. Velvyslanectví je připraveno nasmlouvat a zajistit  společnou českou expozici, která by mohla představovat vhodný doprovodný program plánované 4. smíšené komise česko-tuniské komise pro ekonomickou spolupráci, která se uskuteční, podle informací tuniské strany, na podzim v Tunisu. Přihláška k účasti je k dispozici na adrese ctfec@gnat.tn.

Kongresové centrum Tunis.

Kongresové centrum Tunis.

Kontakt: Ing.Pavel Černý,CSc., obchodní rada velvyslanectví, commerce_tunis@mzv.cz