english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Munk School
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Síla slov Radky Denemarkové v Kanadě a USA

Dne 25. března 2025 se konala debata s uznávanou českou spisovatelkou Radkou Denemarkovou na půdě University of Toronto. Všechny přítomné nejprve přivítali prof. Robert Austin a konzulka Šárka Ponroy Vamberová.

Paní Denemarková si na úvod připravila ukázku z knihy Peníze od Hitlera, která pojednává o konci 2. světové války a vyrovnávání se přeživších se svou situací, o kolektivní vině německy mluvících obyvatel bývalého Československa a životě s křivdou, o návratu domů z války a jejích obětech. Tento román z roku 2006 je stále aktuální, byl přeložen do 20 jazyků, naposledy vyšel v arabštině, chystá se hebrejské vydání.  Kniha je esencí prostoru střední Evropy.

R.Denemarková v Torontu

R.Denemarková v Torontu

Dále Dr. Denemarková představila knihu Hodiny z olova, která vyšla v roce 2019 česky (postupně německy, polsky, italsky..) a zatím čeká na své anglické vydání. Román sklidil mnoho literárních cen v Evropě. Pojednává o dnešní Číně, ale zejména o Evropanech, kteří tam přišli zbohatnout a o naší společnosti.  Dnešní západní demokracie je redukována na obchod, chceme zejména dobré ekonomické vztahy. V Číně se snoubí dle autorky to nejhorší z kapitalismu s tím nejhorším z komunismu. Nová totalita umně využívá všechny technologické vymoženosti, algoritmy ke kontrole obyvatel, k cenzuře a potíraní lidských práv.

R.Denemarková v Torontu (foto K.Kečkéš)

R.Denemarková v Torontu (foto K.Kečkéš)

V následné debatě padl dotaz na pojem brutální kapitalismus. Autorka se domnívá, že politika v Evropě je redukována na ekonomický růst, chybí větší vize, řešení sociálních otázek, podpora slabých a chudých. Rockefellerové dnešního světa (román Čokoládová krev) jsou oligarchové, kteří si nárokují právo na moc, jsou zbaveni jakékoliv kontroly, chtějí státy řídit jako firmy, ale o politice nic neví, nemají žádné zkušenosti. Umí dobře využívat sociální média a svět zahlcují svou propagandou.

R.Denemarková v Torontu (foto K.Kečkéš)

R.Denemarková v Torontu (foto K.Kečkéš)

Přítomné studentky se zajímaly např. o otázku ženských práv v Afghánistánu a o pohled na ruskou agresi na Ukrajině. Jak mluvit s lidmi, kteří zaměňují agresora s obětí. Spisovatelka chápe ženská práva jako součást lidských práv. K válce na Ukrajině zmínila, že to je válka všech v Evropě. Ruskou mentalitu ve střední Evropě známe, bohužel západ se jeví jako naivní.  Ruská rozpínavost je známá, dobře pracují s šířením dezinformací. Dále posluchače zajímal literární styl a forma i život spisovatele, co poradit začínajícím autorům.  Odpověď na tuto otázku je morální integrita, kterou si každý buduje sám každý den svým počínáním a psát pravdu. Literatura nemůže lhát.

R.Denemarková v Torontu

R.Denemarková v Torontu

Radka Denemarková po Torontu dále vystoupí v Ottawě, Minnesotě a Chicagu. GK Toronto kanadsko-americké turné připravilo u příležitosti 80. výročí konce 2.světové války a děkuje za spolupráci Munk School of Global Affairs  and Public Policy University of Toronto.

Knihy R.Denemarkové

Knihy R.Denemarkové