Kvůli vysokým cenám pšenice přecházejí japonští zemědělci z rýže na pšenici
20.06.2022 / 02:25 | Aktualizováno: 20.06.2022 / 02:29
Podle průzkumu japonské vlády plánuje v letošním roce více japonských zemědělců snížit produkci rýže a přejít na pěstování pšenice a sóji. Důvodem jsou rostoucí ceny obilí způsobené ruskou válkou na Ukrajině.
V současné době se 80 % pšenice a 90 % sójových bobů spotřebovaných v Japonsku dováží především z Ruska a Ukrajiny, jejich ceny proto prudce vzrostly. Naproti tomu spotřeba a cena rýže v Japonsku má od roku 1962 klesající tendenci spolu s měnícím se životním stylem Japonců a poklesem počtu obyvatel. V důsledku pandemie koronaviru se spotřeba rýže snížila i z důvodu malé poptávky ze strany restaurací, jejichž provozní doba byla omezena.
Dle údajů japonského ministerstva zemědělství se celková plocha rýže pro potravinářské účely letos sníží o 35 tisíc hektarů. Ministerstvo však doporučuje snížení o další 4 tisíce ha, aby produkce odpovídala úrovni poptávky, která se pohybuje kolem 6,75 milionů tun.
Vláda podpořila přechod na pěstování pšenice a sóji dotačními tituly. Příjmy včetně dotace na pěstování rýže pro potravinářské účely činí cca 13 tis jenů (2,5 tis Kč) z 10 arů, krmné rýže 26 tis jenů a pšenice 48 tis jenů. Největší částku dostanou pěstitelé sóji, a to ve výši 49 tis jenů.
Zpracovala: I. Leopoldová, ZÚ Tokio