english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Japonská organizace pro podporu zahraničního obchodu (JETRO)

JETRO (Japan External Trade Organization) je japonská vládní agentura pro podporu obchodu a investic. Byla založena již v r. 1958 jako organizace pro podporu exportu a tuto funkci plnila asi 20 let. Začátkem 80. let se však v důsledku velkého a stále rostoucího přebytku japonského zahraničního obchodu funkce agentury obrátila a JETRO začalo být hlavně organizací na podporu dovozu do Japonska.

JETRO dnes plní 4 základní role:

· podporu zahraničních investic do Japonska

· podporu japonských investic v zahraničí

· podporu obchodu v obou směrech, tj. jak importu, tak exportu.

JETRO je financováno z rozpočtu japonského Ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu (METI). Pracuje s velikým rozpočtem, což mu umožňuje mít velmi široké pole činnosti a rozsáhlou síť zastoupení. Kromě ústředí v Tokiu má JETRO kancelář v Ósace a dále pak 36 lokálních kanceláří ve většině japonských prefektur. V zahraničí má JETRO 77 kanceláří v 57 zemích, včetně České republiky.

JETRO má širokou škálu aktivit a poskytuje velké množství služeb. Z nich jsou pro zahraniční exportéry nejdůležitější:

- vydávání katalogu obchodních firem "Japan Trade Directory"

- na internetu založený program na vyhledávání obchodních partnerů (TTPP - Trade Tie-up Promotion Program)

- vydávání marketingových komoditních studií o japonském trhu (dosud celkem 73 studie)

- vydávání publikací o standardech a regulačních opatřeních

- provozování šesti regionálních středisek na podporu obchodu a zahraničních investic - Invest Japan Business Support Centers (IBSCs), a to v Tokiu, Ósace, Jokohamě, Nagoyi, Fukuoce a v Kóbe, kde mohou zahraniční firmy po dobu až 3 měsíců bezplatně využívat vybavenou kancelář a další služby.

Všechny informace o JETRO, jeho aktivitách a službách, včetně plného textu marketingových studií a některých dalších publikací, stejně jako vstup do programu TTPP lze získat na webových stránkách organizace.

Program TTPP, který byl zahájen v srpnu 2000 a od té doby několikrát zmodernizován, je velmi dokonalým nástrojem pro vyhledávání obchodních partnerů. Kterákoliv firma, japonská i zahraniční, se může zaregistrovat v řadě oborů (strojírenství, potraviny, atd.) a v některé kategorii podnikání (např. export, import, technology transfer apod.). Registraci zahraničních podniků JETRO přeloží do japonštiny zdarma. V současnosti je v databázi TTPP zaregistrováno asi 40 000 firem, z toho téměř 18 000 japonských. Program může provádět automatické vyhledávání (automatic match-matching function) jiných zaregistrovaných firem tak, aby si nabídky a požadavky odpovídaly. Pokud program najde odpovídající firmy, zašle oběma stranám e-mailové adresy potenciálních partnerů. TTPP se tak stává globálním business portálem s jednou z největších databází tohoto druhu.

Kontaktní údaje kanceláří JETRO v Tokiu a Praze jsou:

Japan External Trade Organization (JETRO)

2-2-5 Toranomo
Minato-ku
Tokyo 105-8466, Japan
URL: www.jetro.go.jp

JETRO Praha
Pařížská 11/67
110 00 Praha 1
tel: 224 814 971, fax: 224 813 998.

Web JETRO Praha v českém jazyce.