english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace pro občany ČR aktuálně cestující do Izraele

(Archivní článek, platnost skončena 19.03.2020 / 13:45.)

Izrael posiluje bezpečnostní opatření pro vstup do země - aktualizace k 10.03.2020

Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu informuje občany, že v souvislosti s pokračujícím šířením virového onemocnění COVID-19 Stát Izrael zpřísnil protiepidemická opatření pro cizince, kteří plánují cestu do Izraele v nejbližších dnech.

 1. Dne 12.03.2020 ve 20:00 hodin vstupuje v platnost nařízení o plošném omezení vstupu všech zahraničních turistů do Izraele. Toto nařízení je v současné době platné na 14 dní.

  Vzhledem ke zde uvedenému nařízení vyzýváme občany, aby zvážili nutnost cestování do Izraele pod dobu platnosti  nařízení až do odvolání. Lze očekávat, že letecké spojení mezi ČR/Evropou a Izraelem bude v důsledku poklesu cestujících značně omezené. Přímé letecké spojení mezi ČR a Izraelem je od 15.03.2020 přerušeno (EL Al, Smartwings).

  Pokud cestujete do Izraele, budete po příjezdu umístěni do 14 denní povinné domácí karantény.

  K cestě je nutné předchozím povolení cesty Velvyslanectvím Státu Izrael v Praze.

  V dostatečném předstihu před cestou je nutné požádat Velvyslanectví Státu Izrael v Praze o "autorizaci pobytu" a prokázat možnost umístění do domácí karantény (tj. min. 1 místnost v izolaci se samostatným odděleným sociálním zařízení jako je byt, dům - hotel se za vhodné ubytování pro účel karantény nepovažuje!!!)

  Zašlete email na adresu: consular2@prague.mfa.gov.il nebo consul-asst@prague.mfa.gov.il

  Text emailu: I, Mr./Mrs.................intend to arrive to Israel for a visit between the dates..........on flight............from.......................I declare in full honesty and commit myself that upon arrival to Israel i will confine myself to home quarantine with ...........................at the following address:...............................Email:........................Telephone/mobile phone:.......................................................

  Velvyslanectví Státu Izrael ve spolupráci s Konzulárním odborem MZV Izraele v Jeruzalémě a MV Izraele (PIBA - Population and Immigration Authority) informaci ohledně ubytování prověří a zavede do vstupního informačního systému. Občan ČR poté obdrží od Velvyslanectví Státu Izrael potvrzení o povolení pobytu emailem.
   
 2. Na občany ČR, kteří přiletí do Izraele do čtvrtka 12.03.2020 do 20:00 hodin (přímým letem z Prahy nebo letem s tranzitem v Itálii, Francii, Německu, Švýcarsku, Španělsku a Rakousku), se nevztahují žádná cestovní omezení. Občané nepodléhají nařízení o 14 denní domácí karanténě po příjezdu do Izraele. Upozorňujeme však, že rozhodnutí o povolení vstupu je plně v kompetenci hraniční kontroly.
   
 3. Občané ČR, kteří jsou v současné době na území Státu Izrael, mohou dokončit svojí dovolenou, obchodní cestu. Při odletu nebudou mít žádné dodatečné zdravotní prohlídky. Doporučujeme striktně dodržovat hygienická pravidla.  V případě, že se v průběhu pobytu necítíte dobře, máte symptomy onemocnění koronavirem (horečku, kašel, bolesti na hrudi, dušnost), prosím okamžitě kontaktujte zdravotnickou službu MADA (Magen David Adom) na čísle 101. Občanům ČR, kteří se v současné době nacházejí na území Izraele, proto doporučujeme udržovat kontakt s leteckou společností, u které mají zakoupené letenky. Současně jim doporučujeme zvážit i možnost předčasného návratu, pokud jim to situace umožní.
   
 4. Upozorňujeme, že od 09.03.2020 jsou uzavřené pozemní hraniční přechody s Jordánskem a Egyptem. Přechod bude umožněn turistům se zpátečním letem z Ejlatu do ČR/Evropy, ale nejdříve 6 hodin před odletem.
   

S ohledem na neustále se rychle měnící situaci doporučujeme, abyste si před cestou do Izraele ověřili aktuálně přijatá opatření na naší webové stránce nebo emailem/telefonicky přímo na našem zastupitelském úřadu (consulate_telaviv@mzv.cz, +972 3 691 8282, resp. na nouzové lince +972 52 328 6622).

Ministerstvo zdravotnictví Státu Izrael zřídilo veřejnou informační telefonickou linku *5400. Linka slouží veřejnsoti denně od 08:00-12:00 hodin a poskytuje odpovědi na jakékoliv otázky týkající se onemocnění COVID-19 v Izraeli, stejně tak jako o zavedených opatřeních. Na internetové stránce jsou zveřejněny aktuální informace  o výskytu koronaviru v Izraeli: https://govextra.gov.il/ministry-of-health/corona/corona-virus-en/

Další aktuální varování pro cestovatele v souvislosti s šířením koronaviru naleznete na webové stránce MZV ČR.

_______________________________________________________________________________

Poznámka:

ZÚ nedisponuje informacemi o zrušených letech. Dotazy týkající se Vašich leteckých spojů prosím adresujte leteckým společnostem, u kterých máte letenky zakoupené nebo zarezervované.

Cestovní doporučení a varování vydávaná MZV ČR vycházejí z informací, která má MZV ČR k dispozici ve chvíli zveřejnění, a které jsou považovány za důvěryhodné. MZV ČR nemůže převzít záruku za správnost a úplnost informací, ani odpovědnost za případné škody. Krizové situace jsou často velmi nepřehledné a mohou se rychle měnit. Rozhodnutí o uskutečnění cesty je výhradní odpovědností každého jednotlivce či vysílající instituce. Odkazy na informační zdroje, právní předpisy apod. v zahraničí se vždy týkají pouze specifické situace a nejedná se o úplný výčet. Právní předpisy cizího státu se mohou kdykoliv změnit bez informování MZV ČR. MZV ČR proto doporučuje před cestou případně kontaktovat příslušnou diplomatickou nebo konzulární misi cílové země. MZV ČR důrazně doporučuje dodržovat doporučení uvedená v cestovních a bezpečnostních pokynech a uzavřít odpovídající pojistné krytí.