česky  english 

rozšířené vyhledávání

Důležité informace a rady při cestě do Íránu

MZV ČR upozorňuje na aktuálně platné varování před cestami do Íránu a vzhledem k aktuálnímu napětí v regionu a možné další vojenské eskalaci důrazně doporučuje neprodleně opustit zemi. MZV ČR upozorňuje na opakované uzavírání vzdušného prostoru a s tím spojeném rušení leteckých spojů, které může komplikovat odlet ze země. 

Telefonní číslo konzulární pohotovosti

Určeno těm občanům ČR, kteří se v Íránu ocitnou v nouzi či ohrožení života (např. zatčení/zadržení policií, znásilnění, ublížení na zdraví, nehoda, okradení či ztráta osobních dokladů nebo finančních prostředků):

+98 91 2817 4178.

V případě vážných problémů a život ohrožujících situací je možné na toto číslo volat kdykoliv. Pokud situace neohrožuje Váš život a dá se odložit na následující den, uvítáme, když nás budete kontaktovat v běžných pracovních hodinách 8:00–17:00.

Upozorňujeme na systém dobrovolné registrace cestovatelů (občanů ČR) do zahraničí DROZD, který při své cestě do Íránu můžete využít. Podrobnosti k systému jsou uvedeny zde.

Před cestou do Íránu bychom Vás chtěli požádat o poskytnutí informací na e-mailovou adresu našeho úřadu tehran.consulate@mzv.gov.cz v rozsahu:

  1. Váš plánovaný itinerář cesty,
  2. kontakt (telefon) na Vás a Vaše spolucestující,
  3. jména a příjmení spolucestujících osob,
  4. kontakt (telefon a e-mail) na někoho blízkého  v ČR.

 

Covid-19: Aktuální podmínky vstupu do země

Nadále jsou v platnosti pravidla stanovující povinnost doložit potvrzení o dokončeném očkování proti COVID-19 (v případě očkovaných osob proti COVID-19) nebo zprávou s negativním výsledkem testu na COVID-19. Přestože na mezinárodních letištních není splnění těchto povinnosti kontrolováno u každého cestujícícho, může dojít k namátkové kontrole. V takovém případě můžete být vyzváni k podstoupení testu přímo na letišti. Pravidla daná jednotlivými aeroliniemi se mohou lišit a doporučujeme je zkontrolovat před každou cestou.

Obecné informace ohledně vstupních podmínek do Íránu naleznete zde.

 

Možnosti platby mezinárodními platebními kartami

V Íránu neexistuje možnost mezinárodního převodu financí, proto NELZE VYBÍRAT HOTOVOST PŘES BANKOMATY MEZINÁRODNÍMI PLATEBNÍMI KARTAMI ANI NA BANKOVNÍCH PŘEPÁŽKÁCH. Rovněž tak NELZE MEZINÁRODNÍ PLATEBNÍ KARTOU NIKDE PLATIT. Je nezbytné, abyste si vzali na cestu do Íránu peníze v hotovosti v EUR nebo USD na celý pobyt.

 

Zásady pro pohyb v zemi

Mějte na paměti dodržování hlavních zásad pohybu po zemi a vhodného chování na veřejnosti jako například:

  1. necestovat do rizikových oblastí. Jedná se především o příhraniční oblasti na západě země (hraniční oblasti v provinciích Západní Ázerbájdžán, Ílám, Kurdistán, Kermánšáh a Chúzestán) a příhraniční oblasti s Pákistánem a Afghánistánem (provincie Sístán a Balučistán a hraniční oblasti v provinciích Jižní Chorásán a Chorásán Razaví);
  2. pro ženy platí povinnost zahalování na veřejnosti (šátek zakrývající hlavu včetně krku a tunika či košile zahalující paže v délce alespoň do půli stehen); ženy i muži by neměli ani za teplého počasí nosit krátké kalhoty (šortky, ani tzv. „tříčtvrťáky“);
  3. nefotit vojenské či jinak citlivé objekty (vládní budovy, telekomunikační zařízení, antény, apod.,), nefotit příslušníky bezpečnostních sborů či ozbrojených sil;
  4. nezdržovat se v místech, kde dochází ke srocování;
  5. nejezdit do pouštních oblastí bez doprovodu místního průvodce;
  6. doporučujeme být vybaven dostatečným množstvím kopií Vašeho cestovního dokladu a vstupního víza do Íránu.