Česko-uzbecká výstava grafik, plastik a obrazů
10.12.2022 / 10:00
Ve dnech 1. až 28. prosince 2022 vždy od 12.00 do 18.00 hodin (kromě neděle) se v galerii U zlatého kohouta v Michalské ulici 3 v Praze 1 koná výstava děl české grafičky a malířky Markéty Prokopové a uzbeckého sochaře Rashita Suleymanova.
Slavnostní vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 8. prosince 2022 za účasti obou autorů Markéty Prokopové i Rashita Suleymanova, který používá i umělecké jméno Rashit Sultanov.

Úkolem každé diplomatické mise je podporovat přátelské vztahy mezi zeměmi, a právě tato výstava dokazuje dlouhodobé přátelství umělců z České republiky a Uzbekistánu. Společnou výstavu uměleckých děl uspořádala akademická malířka Markéta Prokopová v minulosti například s významnou uzbeckou výtvarnicí Gulzor Sultanovou nebo s mladou uzbeckou malířkou Yulduz Farruhzade.

Současná společná výstava představí vedle obrazů a grafik Markéty Prokopové také sochy a plastiky uzbeckého výtvarníka Rashita Suleymanova, který se již více než 60 let zabývá sochařským uměním. Během celého tvůrčího období si Rashit Suleymanov vyvinul vlastní linii, svůj vlastní postoj k sochám a plastikám, jež vytváří z různých materiálů. Sochař si všímá všech palčivých otázek, od otázek války a míru, ekologie (osudu Aralu) až po lidské vztahy.
Maestro Suleymanov se ještě za doby Sovětského svazu snažil zvýraznit minulost jeho země a osud velkých osobností. Jedna z nejvýznamnějších etap v díle Rashita Suleymanova je spojena s rekonstrukcí obrazů velkých uzbeckých předků: slavného vojevůdce a zakladatele říše Timuridů Tamerlána, básníka Chodži Ahmeda Jásavího, poeta Alíšera Navoí nebo zakladatele Mughalské říše Bábura.
Obzvláště hluboký vztah měl a dodnes má právě k Báburovi. To byl důvod, proč se po absolvování Taškentského divadelního a uměleckého institutu v roce 1977 přestěhoval se svou rodinou do uzbeckého Andižanu, aby se ponořil do atmosféry těch míst, kde Bábur začal svůj příběh. Rashit Suleymanov vytvořil mnoho Báburových soch. Jedním z nejvýznamnějších děl je bronzová socha Bábura z roku 1982, která je dodnes vystavena v Baburově parku v Andižanu.

Velkou pozornost ve svém díle Rashit Suleymanov věnuje zvířatům, a to i těm vyhynulým. Ve spolupráci s vědci z uzbeckého Ústavu paleontologie tak vznikly sochy bizonů, mamutů a takové sochy, jako je „Poslední buvol“, „Jednorožec“, „Mamutí andělé“ nebo „Jelen“. Známé jsou jeho sochy koně s názvem "Nezávislost" nebo kompozice "Na stráži".
Je také autorem známé sochy nymfy nedaleko hotelu International (bývalý InterContinental) v hlavním městě Uzbekistánu Taškentu.
Na výstavě jsou k vidění jeho nová díla, která vytvořil za posledních 6 týdnů v sochařské dílně v České republice. Fotografie z výstavy je možné shlédnout na Facebooku Galerie u Zlatého kohouta zde, zde a zde.
(Připravil: Roman Masařík, rada-vyslanec, Velvyslanectví ČR v Taškentu, 16.11. 2022 a 10. 12. 2022)