Česká archeologie v Uzbekistánu
30.11.2022 / 15:37
Dne 5. prosince 2022 se na Filozofické fakultě v Praze uskutečnila prezentace posledních výsledků archeologického výzkumu v jižním Uzbekistánu, který se uskutečnil v září a říjnu 2022.

Již 20 let probíhá pod vedením doc. Ladislava Stanča česko-uzbecká archeologická expedice v Uzbekistánu, která se věnuje projektům zaměřeným na konkrétní témata.
Expedice začala výzkumem lokality Džandavláttepa, který trval 5 výzkumných sezón.
Na něj navázaly archeologické prospekce v Šerabádské oáze a mapování zdejších památek doplněné krátkou výkopovou kampaní na lokalitě Kajrit.
V roce 2013 prezentovala expedice své výsledky na samostatné veřejné výstavě jak v České republice tak i v Uzbekistánu. Vydána byla také odborná publikace.
Poté se aktivity expedice přemístily do podhorské oblasti Šerabádského regionu do Pašchurtské kotliny v podhůří Kugitangských hor. Zde probíhá od roku 2015 paralelně několik výzkumných projektů, které se soustředí na konkrétní otázky, s cílem objasnit historický vývoj v této oblasti.
V letech 2017 a 2018 proběhla expedice kromě letní/podzimní sezóny navíc ještě na jaře. Výzkumný tým se zaměřil v rámci projektu Na hoře Oxyartově (Neuron Impuls 2016) na archeologické prospekce v podhůří Bajsúnských hor a horské masivy Sarimask a Susistag.
Naposledy byli čeští archeologové v Uzbekistánu v září a říjnu 2022.
Prezentace 5. prosince 2022 bylo možné se zúčastnit on-line prostřednictvím následujícího linku:

Dotazy lze klást prostřednictvím Facebooku: https://www.facebook.com/cesi.kopou.v.uzbekistanu/