Spolupráce českých a uzbeckých geologů
22.11.2022 / 22:00
Při příležitosti Mezinárodního dne studentstva navštívili pracovníci velvyslanectví v čele s velvyslancem Václavem Jílkem dne 21. listopadu 2022 nový komplex Univerzity geologických věd v Taškentu.
Uzbecká Univerzita geologických věd (v uzbečtině zvaná "Geologiya fanlari universiteti") má dvě fakulty: Geologickou fakultu ložisek nerostných surovin a Geologickou fakultu ropných a plynových polí. Na univerzitě působí více než tisíc studentů a kolem 100 vyučujících. Univerzita disponuje moderní budovou, včetně kolejí a knihovny, která čítá na 54 tisíc svazků.
Zástupce velvyslanectví přivítal prorektor pro studijní záležitosti univerzity pan Rustam Khalmatov (e-mail: rustamkhalmatov@uzgeouniver.uz) v doprovodu dalších členů vedení univerzity i obou fakult.

Při představení studentům univerzity uvedl, že Česká republika je v Uzbekistánu známá svými kvalitními vědeckými pracovníky, kteří mnohokrát pomohli s realizací nejrůznějších složitých projektů v různých místech Uzbekistánu.
V rámci programů rozvojové spolupráce, grantových projektů, zakázek soukromých investorů i v rámci mezinárodní spolupráce pracovali ložiskoví geologové z České republiky v řadě zemí, včetně Uzbekistánu. Cílem jejich práce je zpravidla posouzení nerostného potenciálu, posouzení vlivu těžby a úpravy nerostných surovin na životní prostředí a na zdraví obyvatel a v neposlední řadě i výchova místních specialistů.
V nedávné minulosti například Česká geologická služba pracovala s uzbeckými geology na projektu modelu vývoje ložiska zlata orogenního typu na nalezišti Amantaytau v Uzbekistánu. Na tomto projektu se aktivně podíleli například čeští geologové Jan Pašava a Anna Vymazalová.
Účelem jiného společného projektu České geologické služby a Národní univerzity Uzbekistánu v rámci programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy KONTAKT bylo posouzení zdrojů, transport a frakcionace platinoidů ve vybraných gigantických ložiscích zlata a mědi v Uzbekistánu. Výsledkem projektu bylo zjištění vysokých obsahů palladia na ložisku porfyrového typu Kalmakyr.

Zcela jedinečnou stopu již přes třicet let v Uzbekistánu zanechává doc. Pavel Bláha z brněnské společnosti GEOtest, a.s., který se dlouhodobě v Uzbekistánu specializuje na spolupráci při inženýrskogeologickém průzkumu pro přehrady a na sesuvy půdy. Ten byl také hlavním aktérem setkání na Univerzitě geologických věd 21. listopadu 2022. Přítomným studentům i profesorům přednesl přednášku na téma "Geofyzikální metody pro podzemní stavitelství".

Velvyslanec České republiky v Uzbekistánu pan Václav Jílek ve svém vystoupení uvedl, že obchodní, ekonomická i vědecko-praktická spolupráce mezi českými a uzbeckými geology je velmi přínosná a posiluje vzájemné bilaterální vztahy mezi ČR a Uzbekistánem.

Článek o akci v uzbečtině viz https://uzgeouniver.uz/uz/news/Chexiya%20Respublikasining.
(Připravil: Roman Masařík, rada-vyslanec, Velvyslanectví ČR v Taškentu, 22.11.2022)