Oslava 20. výročí vstupu do NATO v Tallinnu
13.03.2019 / 18:15 | Aktualizováno: 12.02.2020 / 11:38
Před dvaceti lety, 12. března 1999, se Česká republika, Maďarsko a Polsko staly členy Severoatlantické aliance. Rozšíření NATO znamenalo pro střední a východní Evropu symbolický návrat do západního světa, na který navázalo přistoupení dalších zemí včetně Estonska dne 23. března 2004.
K připomenutí významného výročí se dne 12. března konala na polském velvyslanectví v Tallinnu slavnostní recepce organizované společně velvyslanci všech tří zemí: velvyslancem Polska Grzegorzem Kozlowským, velvyslankyní České republiky Gabrielou Tománkovou a velvyslancem Maďarska Kristófem Forrai.
Akce se zúčastnili výše postavení zástupci estonského ministerstva zahraničních věcí a obrany, bezpečnostní experti a členové diplomatického sboru ze zemí NATO.
„Pro Polsko, Českou republiku a Maďarsko představovalo NATO v okamžiku jejich vstupu více než jenom spolupráci a integraci do euro-atlantického prostoru: byla to záruka bezpečnosti ze strany největší a nejúspěšnější vojenské aliance na světě“, zdůraznil polský velvyslanec G. Kozlowski.
„Členství v NATO představuje jeden ze základních kamenů české zahraničních a bezpečnostní politiky. Snahou České republiky je zůstat důvěryhodným a spolehlivým spojencem v době, kdy před Evropou stojí velké bezpečnostní výzvy“, zmínila česká velvyslankyně G. Tománková.
„NATO, které letos oslaví 70. výročí, je nejúspěšnější vojenskou aliancí, která zajistila historicky nejdelší období míru v Evropě. Přejme si tedy i pro další desetiletí mír a bezpečí pro naše země ve střední Evropě, v Pobaltí a na celé severo-atlantické polokouli“, zdůraznil maďarský velvyslanec K. Forrai.
Všichni velvyslanci dále zmínili aktivity svých zemí v regionu Pobaltí včetně např. účasti v eFP, posílené přítomnosti ozbrojených sil NATO, v Baltic Air Policing, střežení vzdušného prostoru, v CCDCOE, aliančním centru pro společnou obranu v kyberprostoru, nebo ve zvláštních jednotkách NATO Force Integration Unit.
Čestný host večera, estonský ministr obrany Jüri Luik, ve své řeči zdůraznil, že silné a jednotné NATO funguje jako nejlepší odstrašující prostředek vůči všem potenciálním nepřátelům. Následně přijal z rukou velvyslance G. Kozlowského jeden z nejvyšších polských řádů, Velitelský kříž Řádu Za zásluhy.
Současně obdržel genpor. v.v. Andrzej Falkowski zlatou medaili za zásluhy Baltské obranné univerzity v Tartu, kterou mu předal její velitel genmjr. Andis Dilans.