česky  english  eesti keel 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ICDS
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference Lennarta Meriho 2023: Debata o novém bezpečnostním prostředí s významnou českou účastí

Ve dnech 12. až 14. května 2023 se v Tallinnu konal 16. ročník konference Lennarta Meriho, každoročního mezinárodního setkání na vysoké úrovni zaměřeného na zahraniční a bezpečnostní politiku. Konference nabídla platformu pro hloubkovou analýzu vyvíjející se globální bezpečnostní situace. Mezi zastoupenými státy byla i Česká republika, v panelových debatách vystoupil náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka.

Letošní konference, nesoucí téma "Incipit Vita Nova - Tak začíná nový život" (citát Dante Alighieriho), upozornila na nově vznikající bezpečnostní paradigma v Evropě, vyplývající z probíhající války na Ukrajině. Ředitelka konference Eeva Eek-Pajuste zdůraznila, že "kolektivní Západ" vnímá ruskou agresi jako brutální, krvavý a revanšistický kolaps poslední evropské koloniální mocnosti. Zdůraznila však, že je třeba posílit dialog a porozumění, zejména proto, že válka rezonuje na globálním Jihu jinak a odkrývá koloniální rány.

Mezi účastníky byli estonská premiérka Kaja Kallas, lotyšský premiér Krišjānis Kariņš, litevská premiérka Ingrida Šimonytė a výkonná místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestager. Diskuse moderovaly uznávané osobnosti, například Constanze Stelzenmüller, ředitelka Centra pro Spojené státy a Evropu při Brookings Institution.

Generál Řehka, zastupující Českou republiku, vystoupil na nočním panelu pod názvem "Hra nadějí a obav: Vojenské lekce z Ukrajiny". Toto zasedání se zabývalo důsledky první mezistátní otevřené války v Evropě od roku 1945 a tím, jak by spojenci NATO a sousedé Ruska měli přizpůsobit svůj vojenský výcvik a vybavení. Druhou českou vystupující byla novinářka Kateřina Šafaříková, která vystoupila na jiném nočním panelu s názvem „Držet pero znamená být ve válce: Umlčování médií“. Oba panely se konaly podle pravidel Chatham House, není proto možné z nich veřejně citovat.

Konferenci Lennarta Meriho, pojmenovanou po významném estonském státníkovi a druhém prezidentovi Estonska (1992 – 2001), pořádá Mezinárodní centrum pro obranu a bezpečnost (ICDS). Konference představuje zásadní platformu v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky v pobaltském regionu a v Evropě. Ročník 2023 potvrdil význam této akce a zdůraznil potřebu kolektivní reakce na náročné bezpečnostní prostředí, přičemž k bohatosti diskurzu přispěly i klíčové poznatky z České republiky.

Galerie


Konference Lennarta Meriho 2023: Incipit Vita Nova