Tallinn na cestě k příkladnému „zelenému“ městu
13.12.2020 / 15:16 | Aktualizováno: 14.12.2020 / 08:52
Základní strategie „Tallinn 2035“ s využitím unijních návrhů cílí na rozvoj města a současně na vytvoření lepšího domova pro své občany. Ve hře je i získání prestižního titulu „Evropské zelené město 2023“ – tallinnskou kandidaturu má podpořit konkrétnější rozpracování základního rozvoje formou plánu pro životní prostředí.
Ve spolupráci s obyvateli hlavního města Tallinnu byla zpracována základní rozvojová strategie města „Tallinn 2035“. Primátor města Mihhail Kõlvart vysoce ocenil podíl občanů, kteří sdíleli nápady, hodnotili návrhy, účastnili se workshopů a vyplňovali dotazníky.
Materiál zohlednil návrhy Evropské zelené dohody i Strategii EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030 a jeho cílem je dostat Tallinn na přední místo mezi „zelenými“ unijními městy.
Ve hře je i získání prestižního titulu „Evropské zelené město“ – Tallinn se pro rok 2022 sice dostal mezi čtyři finalisty, ale podlehl francouzskému Grenoble. Proto svoji kandidaturu posunul pro rok 2023.
Ke zvýšení šancí na úspěch a jako rozpracování obecné rozvojové strategie města probíhají práce na „Plánu udržitelného rozvoje životního prostředí na období 2022-2030“, který je zaměřen přímo na environmentální priority. Plán do června 2021 projedná Rada hlavního města Tallinnu a po zveřejnění proběhne v srpnu a září 2021 veřejná diskuse.
Dalším příkladem novátorství a provázanosti „zeleného“ města Tallinnu s občany je rozhodnutí magistrátu přijmout v roce 2021 historicky první participativní rozpočet s navrhovaným investičním fondem 800.000 eur. Z něj bude 75 % rovnoměrně rozděleno mezi šest městských částí a 25 % proporcionálně podle počtu jejích obyvatel k 1. červenci předcházejícího (2020) roku.
Hlavní město Tallinn sice nemá více než 430 tisíc obyvatel včetně rozsáhlých předměstí, ale přesto jeho šest rozvojových priorit cílí na problémy ve stejných oblastech jako daleko lidnatější metropole – vyšší úroveň mobility (vytvořením nové tramvajové linky z centra do přístavu), „zelená revoluce“ (zvýšením objemu recyklace materiálů), přátelský městský prostor (novým propojením města s přístavem), ochrana kulturního dědictví, podpora zdravého životního stylu (vybudováním nového městského parku) a věda, inovace.
Tallinn si pro nadcházejících 20 let stanovil několik cílů, v nichž současně zohlednil unijní strategii a do příprav plánů rozvoje zapojil i občany. Vše s cílem stát se ještě dříve než v příštích desetiletích příkladným „zeleným“ městem.
M. Kramperová, OEÚ, ZÚ Tallinn