na_celou_sirku
Foto: ERD Magazine

Estonsko vyčlenilo dodatečných čtyři sta milionů euro na armádní vybavení

Kvůli napjaté bezpečnostní situaci ve východní Evropě plánuje Estonsko významně posílit své obranné kapacity. Země, která již nyní na svou obranu odvádí 2,31% HDP, si na konci ledna 2022 schválila dalších 380 milionů euro pro posílení své obranyschopnosti. Estonsko praktikuje politiku otevřených mezinárodních tendrů pro všechny veřejné zakázky, navýšení rozpočtu proto přinese velmi zajímavé příležitosti i pro české firmy

Roční rozpočet Estonska na obranu pro rok 2022 dosáhne 748 milionů eur, o sto tři milionů eur více než v loňském roce. Schválený Národní obranný plán pro roky 2022 až 2031 počítá s navýšením počtu aktivních vojáků, mechanizací pěchotních jednotek, posílení protivzdušné obrany a pobřežní ochrany.

Estonské centrum pro obranné investice (ECDI) zodpovědné za armádní akvizice zahájí v letošním roce nákup nových obrněných vozidel 6x6, až tisícovky nákladních vozidel, raketových systémů protivzdušné obrany a dalekonosných střel. Nedávno byl spuštěn tendr na nákup odstřelovacích pušek a kulometů ráže 7,62 mm. Národní plán dále počítá s investicemi do komunikačních zařízení, kybernetické obrany, systémů autonomního řízení a bezpilotních systémů. V roce 2022 se očekává dokončení formování 2. mechanizované brigády (hlavní pozemní jednotkou je 1. mechanizovaná brigáda, jejíž součástí je dělostřelecký prapor, druhá mechanizovaná brigáda, která byla aktivována v roce 2014, ještě nezformovala všechny své jednotky). 

Z infrastrukturních projektů čeká estonské obranné síly rekonstrukce a rozšíření základny v Tartu (ta bude sloužit jako hlavní základna výše zmíněné 2. mechanizované brigády), výstavba nových muničních skladů a také časově a finančně velmi nákladná rekonstrukce přistávací dráhy letiště Ämari, které od roku 2014 pro svou misi Baltic Air Policing využívá NATO. V roce 2019 z této základny startovaly letouny JAS-39 Gripen Armády České republiky. 

Schválený dodatečný balíček se ovšem do výše uvedené částky nezapočítává, jedná se o peníze nad rámec standardního rozpočtu. Podle dostupných informací získá 339 milionů euro ministerstvo obrany, většinu z těchto peněz využije na nákup munice různé ráže. Třicet milionů euro pro posílení ochrany státních hranic získá ministerstvo vnitra, zájem bude zejména o nákup sledovací techniky. Část peněz získá také ministerstvo zahraničních věcí pro posílení zabezpečení interní komunikace.

ECDI bude postupně uvedené plány zpracovávat do projektové dokumentace, jejíž součástí je i rešerše potenciálních dodavatelů jednotlivých řešení. Informace o plánovaných i spuštěných tendrech lze nalézt jak na příslušných stránkách ECDI, tak v estonském Národním registru veřejných zakázek či skrze evropskou stránku Tenders Electronic Daily. Kontakty na estonské firmy v obranném a bezpečnostním průmyslu lze získat skrze národní asociaci Defence Industry Association. Estonské firmy mají také zájem na spolupráci v rámci obranných projektů financovaných z Evropského obranného fondu.

Příležitost účastnit se připravovaných tendrů tak získají čeští výrobci ručních zbraní, bezpilotních letounů a technologií pro sledování těžko prostupného terénu, výrobci nákladních vozidel, ale také mnohé další firmy v obranném sektoru. V roce 2022 by ovšem měli estonský trh sledovat zejména výrobci munice nejrůznějšího kalibru. ECDI spolupracuje přibližně s tisícovkou aktivních dodavatelů, poměr národních a mezinárodních subjektů je prý přibližně jedna ku jedné. České firmy mají v Estonsku dobré jméno, zejména pro kvalitu svých výrobků, orientaci na vývoz a obecně vysokou komunikativnost.

S cílem představit český obranný a bezpečnostní průmysl plánuje Velvyslanectví ČR v Tallinnu ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR zorganizovat návštěvu zainteresovaných českých firem v Estonsku v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie. Detaily cesty včetně termínu budou zveřejněny pravděpodobně během března 2022.

Petr Preclík, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Tallinnu