česky  english  eesti keel 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Estonsku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vernisáž výstavy České hrady a zámky v Tartu


Velvyslanectví České republiky v Tallinnu ve spolupráci s oddělením slovanských studií Fakulty cizích jazyků a kultur Tartuské univerzity otevřelo výstavu České hrady a zámky, kterou připravilo Národní muzeum – Historické muzeum s Národním památkovým ústavem. Výstava již přiblížila krásy České republiky v mnoha zemích.

Dne 17. ledna 2020 se v Tartu v budově Fakulty cizích jazyků a kultur Tartuské univerzity na Lossi 3 uskutečnila vernisáž výstavy České hrady a zámky. Výstavu zahájil zástupce vedoucí Fakulty cizích jazyků a kultur Tanel Lepsoo, který svůj projev doplnil o zážitky a postřehy ze svých pobytů v České republice.  Rektor Tartuské univerzity Toomas Asser ocenil spolupráci s českým velvyslanectvím v Tallinnu a otevření výstavy v prostorách univerzity. Výstavy se dále zúčastnili představitelé města, ministerstva školství, estonského národního muzea a studenti univerzity. Výstava se mohla uskutečnit díky spolupráci s oddělením slovanských studií a jeho vedoucí Prof. Ljubov Kisseljové, lektorce českého jazyka Irině Abisogomjan a jejich studentů, kteří také vystoupili v rámci zahájení výstavy.

Výstava představuje na 15 vybraných panelech hrady a zámky Čech a Moravy, vedle turisticky známých, jako jsou Pražských hrad, Karlštejn, Křivoklát, Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov, také neméně významné, jako Bezděz, Jemniště, Jindřichův Hradec, Konopiště, Kroměříž, Lednicko-valtický areál, Litomyšl, Loket, Rožmberk, Telč, Veltrusy, Zvíkov. Kritériem pro výběr jednotlivých hradů a zámků  byl  nejen jejich historický význam, ale také jejich architektonická, umělecká a historická hodnota.

Výstava v prostorách Tartuské univerzity potrvá do 29. února 2020.

Galerie


Opening of exhibition