česky  english  eesti keel 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Diana Unt Photography
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tallinnský diplomatický sbor se zapojuje do kampaně OSN za ukončení násilí na ženách

Velvyslanci nebo zástupci ambasád České republiky, Dánska, Finska, Francie, Irska, Itálie, Kanady, Lotyšska, Maďarska, Německa, Nizozemska, Norska, Polska, Rakouska, Rumunska, Řecka, Španělska, Švédska, USA a Velké Británie v Tallinnu se z iniciativy velvyslanectví České republiky sešli v jeho prostorách s cílem podpořit kampaň Generálního tajemníka OSN s názvem “Oranžový svět: Stop veškerému násilí na ženách, hned!”. Diplomaté během pořízení společné fotografie drželi nápis “Nemlčte” ve svých národních jazycích s cílem povzbudit oběti genderově podmíněného násilí k tomu, aby promluvily. Měli na sobě oranžové doplňky symbolizující zapojení do kampaně probíhající od 25. listopadu do 10. prosince, jelikož oranžová symbolizuje světlejší budoucnost pro ženy a dívky bez násilí.

Kampaň probíhá v uvedeném období prostřednictví webových stránek a sociálních médií zapojených zastupitelských úřadů. Diplomatické mise na probíhající globální kampaň upozornily rovněž prostřednictvím tiskové zprávy. Plánují rovněž koláž fotografií zapojených velvyslanců a velvyslankyň a sbírku na podporu Tallinnského krizového centra pro ženy, jejíž výtěžek bude uvedené organizaci předán symbolicky na Mezinárodní den lidských práv, který kampaň zakončí.

Násilí na ženách představuje celosvětově stale nejrozšířenější způsob porušování lidských práv. Podle odhadů OSN se každá třetí žena ve věku nad 15 let stala alespoň jednou za život obětí fyzického či sexuálního násilí ze strany partnera, jiného muže nebo obou. Navíc data naznačují, že od vypuknutí pandemie COVID-19  se útoky na ženy a dívky, zejména formou domácího násilí, ještě zintenzivnily,  a že mezinárodní společenství nebylo připraveno na tento vývoj reagovat. Nedávná zpráva OSN založená na průzkumu provedeném ve 13 zemích a zveřejněná 24. listopadu dokládá, že pandemie COVID-19 podlomila vnímání bezpečí ze strany žen jak doma, tak na veřejnosti, včetně nepříznivých dopadů na jejich duševní a citový stav.

Navíc současný globální context zahrnující násilné konflikty, humanitární krize a přírodní katastrofy související se změnou klimatu dále přispívá k nárůstu násilí na ženách.

#OrangeTheWorld #OrangezLeMonde: mlčení pouze pomáhá pachatelům násilí na ženách a dívkách!

Galerie


orangetheworld