Výstava „Atentát na Heydricha“ v Muzeu války
29.05.2018 / 16:07 | Aktualizováno: 12.02.2020 / 11:14
Dne 22. 5. 2018, v předvečer 76. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, proběhla v tallinnském Muzeu války vernisáž výstavy „Atentát na Heydricha, smrt architekta holokaustu". Výstavu připravil Vojenský historický ústav v Praze (VHÚ) v roce 2012 u příležitosti 70. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. Na realizaci projektu VHÚ v Estonsku se podílel Úřad vojenského a leteckého přidělence obrany ČR v Estonsku se sídlem ve Vilniusu a Velvyslanectví ČR v Estonsku.
Slavnostního otevření výstavy v Tallinnu se za VHÚ zúčastnili ředitel Vojenského historického ústavu Praha plk. Aleš Knížek, zástupce ředitele plk. Martin Mlčoch, plk. Michal Burian, pod jehož vedením výstava vznikla a historik VHÚ Zdeněk Špitálník. Dále byli přítomni vojenský a letecký přidělenec pplk. Tomáš Říman, jeho zástupce mjr. Martin Psík a velvyslankyně Gabriela Tománková. Na vernisáži vystoupili se svým proslovem ředitel Muzea války v Tallinnu pan Hellar Lill, který poděkoval VHÚ za spolupráci a vyjádřil naděje, že tato výstava je jen prvním krůčkem k pokračující spolupráci také v budoucnu. Dále vystoupil se svým proslovem pplk. Tomáš Říman, který zmínil, že tato výstava byla v minulosti již vystavována také v Litvě a Lotyšsku. Poté promluvil historik Zdeněk Špitálník, který je odborníkem na téma Atentát na Heydricha. V rámci vernisáže se rovněž promítaly dvě krátké ukázky z filmu Atentát (z r. 1964) od režiséra Jiřího Sequense. Za estonskou stranu byl přítomen představitel ozbrojených sil, dále se vernisáže zúčastnili britský vojenský atašé, zástupkyně židovské obce v Tallinnu, členové diplomatického sboru a další zájemci o dané téma.
Těžištěm výstavy je nejvýznamnější československá odbojová akce během 2. světové války a jedna z největších odbojových akcí v okupované Evropě, tzv. Operace Anthropoid, kterou byl dne 27. května 1942 v Praze spáchán atentát na říšského protektora R. Heydricha. Tato vojenská akce byla dílem zahraničního i domácího odboje, a hlavními aktéry tohoto hrdinského činu se stali výsadkáři exilových československých branných sil za druhé světové války Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Provedení atentátu mělo za následek rozpoutání brutálních odvetných opatření, jaká do té doby neměla na území protektorátu obdobu, včetně vypálení obce Lidice a poprav tisíců českých vlastenců.
Expozice připomíná na čtrnácti panelech události z válečných let 1939-1945. Jádro výstavy popisuje dění od podzimu 1941, kdy Reinhard Heydrich coby zastupující říšských protektor přichází do Prahy, do května 1942, kdy se uskutečnil atentát. Panely expozice se týkají přípravy atentátu, jeho provedení příslušníky československých zahraničních jednotek, součinnosti s domácím odbojem atd.
Důležitá část výstavy je věnována přímo osobě R. Heydricha a jeho plánům na tzv. konečné řešení židovské otázky, jejichž byl hlavním autorem a na kterých pracoval již od roku 1939. V širším rámci také výstava představuje vztahy mezi československým, resp. českým a židovským národem a posléze státem Izrael, a to během 20. století – od osoby prezidenta T. G. Masaryka, který byl jedním z hlavních obhájců v tzv. Hilsnerově aféře v letech 1899-1900, až po konec 40. let, kdy Československo pomáhalo Izraeli krátce po jeho vzniku svými zbrojními dodávkami.
Součástí výstavy jsou vedle textových a obrazových dokumentů vystaveny i přesné repliky některých předmětů, které se přímo týkají provedení atentátu a které byly použity ve filmu Anthropoid.
Výstava je otevřena široké veřejnosti v prostorách muzea do 20. června 2018.
O otevření výstavy v Tallinnu vyšel článek v estonském deníku Postimees:
Níže přikládáme fotografie z akce.