na_celou_sirku
Foto: z dokumentu M. Janka

Diskuze a filmový večer k událostem kolem r. 1989

České velvyslanectví v Tallinnu ve spolupráci s tallinnským Vabamu muzeem svobody a okupací uspořádalo dne 27. listopadu 2019 diskuzní a filmový večer v prostorách muzea jako připomínku 30. výročí pádu tzv. železné opony. Účastníky diskuze byli český historik Václav Sixta a estonský politolog Juhan Saharov. Ve druhé části večera mohli návštěvníci zhlédnout český dokument Olga (2014) režiséra Miroslava Janka.

Kulturní večer za přítomnosti velvyslankyně G. Tománkové a Aive Peil z programového odd. byl zahájen paní Maiou-Liisou Anton z výstavního odd. Vabamu muzea., která představila publiku dva účastníky diskuze - českého historika z Ústavu pro studium totalitních režimů v Praze a doktoranda FFUK Václava Sixtu, a estonského politologa, doktoranda na Tartuské univerzitě Juhana Saharova, který v minulosti vydal publikace k Václavu Havlovi a Chartě 77.

V. Sixta v úvodu obecně pohovořil o významu 17. listopadu, tedy počátku tzv. Sametové revoluce v Československu v roce 1989, a stejně tak o předcházejícím dění ve společnosti. Skrze Saharovovy otázky a Sixtovy odpovědi se účastníci diskuze vraceli po časové ose do minulosti až k srpnovým událostem r. 1968 a poukazovali na podobnou společenskou atmosféru kolem r. 1968 a r. 1989.

Byly diskutovány jednotlivé dekády 2. poloviny min. století a srovnávány události v bývalém komunistickém Československu a Estonsku pod tehdejší sovětskou vládou. Zazněla témata jako Pražské jaro, normalizace, Charta 77 a její signatáři, represe komunistického režimu, disent a jeho protikomunistické aktivity, setkávání a intelektuální diskuze disidentů v čele s Olgou a Václavem Havlovými na jejich pověstné chalupě v Hrádečku u Trutnova ad.

Po diskuzi následovalo promítání dokumentárního filmu Olga, který natočil v r. 2014 režisér Miroslav Janek k nedožitým 80. narozeninám Olgy Havlové. Námět k natočení filmu pochází od Anny Freimanové, dlouholeté sousedky a přítelkyně manželů Havlových z Hrádečku. Film neodhaluje nové pravdy a překvapivé skutečnosti o Olze Havlové, ale rekonstruuje její osobnost skrze životní postoje a popisuje dobu, ve které žila. Život O. Havlové byl neodmyslitelně spjat s manželem V. Havlem, a tak dokument mapuje i jejich společné osudy od seznámení v 50. letech min. století přes společný boj proti komunistickému režimu až po prezidentské období v 90. letech a založení nadace O. Havlové Výbor dobré vůle.

Tato akce byla součástí a závěrem filmového cyklu Vabamu muzea s názvem Film and Discussion Night, který probíhal v průběhu října a listopadu 2019 jako připomínka významného 30. výročí pádu komunistického režimu v zemích střední a východní Evropy.

Níže přikládáme fotodokumentaci z akce.

Galerie


Film and Discussion Night in Vabamu museum