english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo LinkedIn logo

Austrálie na cestě k cirkulární ekonomice

(Archivní článek, platnost skončena 30.09.2019 / 02:00.)

Z důvodu zákazu dovozu recyklovatelného odpadu do Číny hledá nyní Austrálie nová řešení. Společné prohlášení ministrů životního prostřední australských států a teritorií se zabývá jak snížením produkce odpadu, tak jeho dalším zpracováním včetně jeho využití k energetickým účelům, což může představovat budoucí příležitosti pro české firmy se zkušenostmi v tomto oboru.

V letech 2006 – 2015 vzrostla míra recyklace v Austrálii o 32 %, nicméně se také zvýšilo množství vyprodukovaného odpadu na osobu. Jeho převážná část pak byla exportována do Asie - především Číny - k dalšímu zpracování.

Počátkem ledna 2018 Čína zavedla omezení na dovoz 24 druhů odpadů včetně recyklovatelných materiálů. Pro Austrálii, která každým rokem do Číny vyvážela až 600 000 tun odpadu, představuje toto omezení významný problém. Austrálie sama nedisponuje dostatečnými kapacitami ke zpracování recyklovatelného materiálu a ačkoliv export odpadu do jiných zemí pokračuje, neděje se tak v dostatečné míře. Recyklačním společnostem se hromadí odpad na skladech a městům rostou náklady za svoz komunálního odpadu, po překročení skladovacích kapacit je odpad vyvážen na skládky.

Takovémuto řešení se australská vláda snaží zabránit. Už v lednu 2018 uvolnila vláda státu Victoria v rámci záchranného balíčku 13 milionů AUD, v červenci pak přislíbila poskytnout firmám dalších 37 milionů AUD. V březnu podnikla stejný krok vláda Nového Jižního Walesu, která věnovala 47 milionů AUD na pomoc městům a obcím s rostoucími náklady za odvoz odpadu. Také rozhodla o navýšení rozpočtu v rámci programu Waste Less, Recycle More v rámci něhož bude vynaloženo dodatečných 337 milionů AUD v letech 2017 – 2021 na modernizaci odpadového hospodářství.

Již v prosinci 2017 spustila vláda Nového Jižního Walesu program zvaný „Return and Earn“, který se zaměřuje na redukci vyprodukovaného odpadu. Jedná se mimo jiné i o systém vracení použitých skleněných a plastových lahví a plechovek. Zatímco podobný program funguje v Jižní Austrálii už od roku 1977, v Queenslandu bude zahájen až v listopadu letošního roku a v Západní Austrálii v roce 2019. Jedinými státy, ve kterých ještě tedy není možné vracet lahve, jsou Victoria a Tasmánie.

V dubnu 2018 se ministři životního prostředí jednotlivých australských států a teritorií ve vydaném prohlášení zavázali zredukovat množství veškerého vyprodukovaného odpadu či zlepšit vzdělání a osvětu týkající se recyklace. Prohlášení dále obsahuje závazek ke 100 % podílu používaných obalů z recyklovatelných nebo kompostovatelných materiálů, nebo z materiálů vhodných k opakovanému využití do roku 2025. Na dosažení tohoto závazku bude vláda spolupracovat s neziskovou organizací Australian Packaging Covenant Organization. Vláda také zvýší využívání recyklovaných materiálů ve vládních zakázkách, například použitím zrecyklovaného skelného písku na stavbu silnic. Vláda zároveň bude zkoumat možnosti využití odpadu k výrobě biopaliv nebo pro energetické účely, včetně případného spalování biomasy, což může představovat budoucí příležitosti pro české firmy se zkušenostmi v tomto oboru pro vstup na australský trh.

Jednou z vhodných možností prezentace českých firem může být účast na veletrhu All Energy, který se koná v říjnu 2019 v Melbourne. Jedná se o každoroční konferenci a veletrh, který je zaměřen na využívání obnovitelných zdrojů energie, jakými jsou solární, vodní, větrná energie, využití vodíku pro energetické účely, nebo právě zmiňovaná výroba biopaliv. Další možné veletrhy jsou Waste Expo Australia, který probíhá souběžně s konferencí All Energy v rámci takzvaného Australian Sustainability Week, nebo WASTE and Recycling Expo 2019, kterého se zúčastní společnosti vyrábějící recyklační stroje, kontejnery a automobily pro sběr odpadu, výrobky z recyklovaného materiálu a mnoho dalšího. Tento veletrh se koná 30. – 31. 10. 2019 v Sydney.

 

Klára Dvořáková, stážistka Generálního konzulátu ČR v Sydney

Tomáš Kára, zástupce Generální konzulky Generálního konzulátu ČR v Sydney