english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: South Australia Government
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo LinkedIn logo

Dveře do Austrálie

Díky své poloze a potenciálu si Jižní Austrálie nepochybně zaslouží přídomek „Dveře do Austrálie“ - zaujímá významnou pozici v  potravinářském průmyslu, je centrem zdravotnického výzkumu a biotechnologií, jednou z priorit vlády je energetika obnovitelných zdrojů. Z Jižní Austrálie též pochází většina produkce australského vína. 

Co nabízí Adelaide a Jižní Austrálie

  • dvě dekády nepřerušeného ekonomického růstu,
  • výhodnou poloha na kontinentu, dobrou dostupnost zbytku Austrálie (což evokuje samotné logo „Open doors to Australia“),
  • nejnižší náklady na podnikání z celé Austrálie (zatímco například náklady na pronájem prostor činí v Sydney 997 USD /m2 za rok, v Adelaide je to jen 404 USD!),
  • kvalifikovanou pracovní sílu.

 

Transformace energetického systému

Vláda JA hodlá do 2025 investovat 10 mld AUD na snižování závislosti JA na fosilních palivech. Cílem je do roku 2050 dosáhnout min. 50% energie pocházející z obnovitelných zdrojů a zároveň nulových emisí.

Dle údajů AEMO (Australian Energy Market Operator) 48% energetických zdrojů JA pochází z obnovitelných zdrojů energie (jedná se především o sluneční energii a větrné elektrárny). Zatímco obnovitelných zdrojů má tedy SA dostatek, nyní je již ve fázi budování bezpečného a stabilního systému, tedy kompletace cyklu obnovitelnosti doplněním vysokokapacitních baterií.

Americký podnikatel Elon Musk v SA buduje 100 MW baterie, která bude největší na světě. Jedná se o projekt, který byl v nedávné době poměrně široce medializován („buď za 100 dní, nebo zadarmo“). Termín dokončení se očekává 1. prosince 2017.

Zároveň v roce 2018 začne výstavba 150 MW solární elektrárny v hodnotě 650 mil AUD, největší na světě.

„Success story“ nabízí projekt firmy Sundrop. Ta využívá sluneční elektrárnu k pohánění plně autonomní hydroponické (pěstování rajčat) farmy bez napojení na externí elektrickou síť, získanou energii zároveň užívá k desalinizaci vody. Dodávky farmy tvoří 25 % (!) veškerých rajčat nabízených v národním řetězci supermarketů Coles.

SA vláda se dále ubírá třemi směry (kterými hodlá naplnit svůj závazek do r. 2050):

  • vodík,
  • budování energetických úložišť (baterií),
  • bioenergie (zpracování biomasy).

Využívání vodíku je nastíněno v tzv. „Hydrogen roadmap“. Ta ve své podstatě navazuje na místní expertizu a zkušenosti se zpracováním zkapalnělého plynu, na který zde existuje již celý systém, z tohoto pohledu se vodík jeví jako další logický krok. Mapa mj. počítá s pohonem autobusů městské hromadné dopravy.

 

Technologie a inovace - zájem o autonomní procesy

Město Adelaide se chystá vybudovat novou síť dosahující přenosové rychlostí 10Gb/s, postavené na základě optických vláken, tento projekt  nazývá 10gigabit city.

Ve fázi plánovaní je Square Kilometer Array, mezinárodní projekt, který má postavit největší a nejcitlivější teleskop na světě v Austrálii a v Jižní Africe.

Další oblastí zájmu jsou autonomní vozidla. V JA již působí fr. firma Navya, britská Arrigo podniká kroky k dalšímu působení v JA, University of Adelaide spolupracuje s BMW na vývoji autonomního auta.

Nové technologie nachází uplatnění i v oblasti těžebního průmyslu. Projekt firmy IMP Technologies umožňuje zpracování rudy bez využití vody, to zejména ve vyprahlé vnitrozemské části Austrálie může představovat významný posun v těžbě.

 

Jižní Austrálie: "The Defence State"

Vládní politika v obranném průmyslu je definována dokumentem „2016 Defence White Paper“, který stanoví priority ozbrojených sil na další období. V souladu s tímto dokumentem probíhají v JA následující aktivity:

Adelaidské loděnice se v roce 2020 stanou místem montáže vojenských námořních fregat. V tendru se o zakázku nyní uchází španělská Navantia, italská Fincantieri a britský BAE.

Aktuálnější je kontrakt na stavbu 12 ponorek v hodnotě 50 mld AUS, uzavřený v prosinci 2016 se francouzskou firmou DCNS, který vytvoří 1100 pracovních míst a dalších navázaných 1700 pro dodavatelské firmy. Ponorky budou dokončeny v roce 2060.

Nicméně rozhodně jsou to existující kapacity obranného průmyslu, včetně vojenské „střelnice“ Woomera Test and Training Range, kontrolního centra obranného radarového systému Jindalee Operational Radar Network a kvalifikované pracovní síly JA, které jistě přispějí k očekávanému rozhodnutí federální vlády umístit do JA sídlo Australské kosmické agentury.

Federální vláda oznámila záměr ji zřídit při příležitosti pořádání Mezinárodního astronautického kongresu v Adelaide dne 25.9. 2017. Jejím cílem bude zaštiťovat spolupráci na národní úrovni a hlavně podpořit růst souvisejících průmyslových odvětví. Austrálie byla třetí zemí na světě, která vyrobila a vypustila svůj vlastní satelit, a byla to právě Austrálie, přes kterou přicházel obrazový materiál z Apollo misí.

 

Vína Jižní Austrálie

55% všech prémiových australských vín pochází z JA, a zároveň 80% všech lahvovaných. Zároveň je centrem vinařské R&D, jejíž mezinárodně uznávaným reprezentantem je Waite Research Institute (i tento ústav přispěl k tomu, že australský vinařský průmysl téměř zcela upustil od používání korkových zátek a až na výjimky - zejména v případě exportních vín do Asie - výhradně užívá šroubovací uzávěry).

Zároveň může v tomto segmentu JA nabídnout několik dalších „nej“:

  • 32% produkce drůbeže v AUS,
  • největší rybářská flotila na jižní polokouli,
  • největší plocha skleníků v AUS, zároveň rozvinutá technologie jejich užití.

JA (stejně jako celá AUS) klade vysoký důraz na kvalitu potravin, které vyváří do celého světa, především Asie, USA, UK. Jedná se především o maso (z toho značnou část tvoří hovězí), pšenici, ovoce a zeleninu, ořechy.

Národní australský zákon umožňuje vládám jednotlivých států vyhlásit moratorium s maximálně desetiletou platností na zákaz pěstování GMO. Toto moratorium plně vyhlásila pouze Tasmánie, JA s výjimkami (květiny a další položky). Před volbami v roce 2018 se na toto téma očekává politická debata.

 

Adelaide, "Bio-Med City"

JA disponuje moderními špičkovými výzkumnými centry jako je Medical Research Institute (SAHMRI), kde se provádí mj. onkologický výzkum (kmenové buňky, proteinová terapie, ve spolupráci s nemocnicí v Adelaidě individualizovaná léčba dětských pacientů s vysokou mírou úspěšnosti).

Obory, na které se JA zaměřuje, jsou především:

  • farmaceutika a biotechnologie,
  • zdravotní pomůcky/přístroje,
  • digitální zdraví,
  • výživa.

JA nabízí rychlejší a levnější klinické testy na léky, schvalovací proces („ethics approval“) zde trvá pouhých 6 týdnů (!) (oproti běžným 6-9 měsícům v Evropě a USA), zároveň nabízí 43.5% cashback pro testy, analýzy a související studie. Samozřejmě nabízí i zařízení a vybavení na provádění testů a další benefity. JA nabízí též expertizu ve zpracování „big data“ – místní administrativa disponuje záznamy o pacientech za desítky let.

 

Mise nabídla přehled toho nejlepšího, co může JA nabídnout. Poznatky o příležitostích nejsou nicméně striktně omezené na území JA, ale jsou přenositelné a poplatné i pro zbytek Austrálie, zejména ze sektoru energetiky a obnovitelných zdrojů.

 

Zdroj: prezentace vlády SA a dalších subjektů při společné misi zastupitelských úřadů EU do Adelaide, 4.-6. října 2017

 

Tomáš Kára, zástupce generální konzulky, GK Sydney