english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Scott Cameron
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Národní památník přistěhovalectví v Sydney přidal nová jména včetně několika osob pocházejících z České republiky

V sobotu 4. 11. 2023 se generální konzulka České republiky v Sydney Zuzana Slovákova zúčastnila slavnostní akce uspořádané Národním námořním muzeem, v rámci které byla oficiálně odhalena nová pamětní deska Národního památníku přistěhovalectví, které stojí před muzeem, a na kterém jsou též vyryta jména českých přistěhovalců do Austrálie.

Národní památník přistěhovalectví neboli Welcome Wall byl postaven v roce 1999 na počest přistěhovalců a jejich rodin a v roce 2021 byl oficiálně vyhlášen národním památníkem přistěhovalectví v Austrálii. Na vystavených bronzových deskách jsou vyryta jména nominovaných přistěhovalců s inspirujícím příběhem. Jako důkaz obrovského vlivu přistěhovalectví na australské dějiny a současnou společnost jsou pravidelně přidávána další jména.

V rámci nynějších oslav bylo odhaleno 1.040 nových jmen, která byla přidána do existujícího seznamu čítajících již 33.000 přistěhovalců různého původu. Mezi nově přidané osoby patřilo též několik jmen z České republiky: Dagmar (Dana) Juranek, Leslie a Václav Suchanek, Augustin Spanhel, Roman a Aloisia Kratochvil, Jiri (George) Matysek a Charles (Karel) Cuma.

Muzeum má stálý zájem o další rozšiřování seznamu přistěhovalců na památníku. Případní zájemci o sdílení svého příběhu nebo příběhu jejich známých, kteří se do Austrálie přistěhovali, se mohou o příběh podělit prostřednictvím webových stránek muzea, zde. Návrh na nominaci jmen, která budou přidána v květnu 2024, je třeba podat nejpozději do 22. prosince 2023.

Hosté při slavnostní akci. Zdroj: Scott Cameron

Hosté při slavnostní akci. Zdroj: Scott Cameron

Slavnostní akce se zúčastnila generální konzulka ČR v Sydney Zuzana Slováková. Zdroj: Scott Cameron

Slavnostní akce se zúčastnila generální konzulka ČR v Sydney Zuzana Slováková. Zdroj: Scott Cameron