Jáchym Topol připomenul odkaz Václava Havla
24.11.2014 / 01:11, úvodní stránka 16.11.2017 / 05:00 | Aktualizováno: 16.11.2017 / 05:00
(Archivní článek, platnost skončena 23.11.2017 / 01:11, úvodní stránka 16.11.2017 / 05:00.)
Programový ředitel Knihovny Václava Havla a spisovatel Jáchym Topol byl u příležitosti 25.výročí sametové revoluce hostem Konzulátu ČR v Sydney. Ve dnech 14.-18.11.2014 promluvil nejprve na melbournské universitě, poté v České a slovenské škole v Sydney. 17.listopadu se účastnil slavnostního zahájení Evropského filmového festivalu v Sydney českým filmem Fair Play. Vrcholem návštěvy byla diskuse, která proběhla 18.11. v Goethe Institutu za účasti 70 hostů.
Debatu moderovala dlouholetá ředitelka českého vysílání SBS rádia paní Ika Detrichová, která osobní Topolovy zkušenosti zasadila do širšího dějinného rámce srozumitelného pro australské publikum. Jáchym Topol přivezl na ukázku samizdaty a slovník zakázaných spisovatelů. Zavzpomínal na dobu undergroundu, Chartu 77, co jí předcházelo, jakou významnou roli sehrál Václav Havel a jeho zahraniční kontakty (např.Heinrich Boll). Publikum se zájmem poslouchalo příběh o pašování zakázané literatury z Polska do Československa. Topol zmínil, jak je rád, že se mýlil, když 17.listopadu s kamarády připravovali další číslo Revolver Revue a nevěřili, že studenti venku v ulicích něco dokáží.
Revoluci básnickýma očima vidí jako „ženu těhotnou zklamáním a frustrací“, což se nyní po 25 letech projevuje v ČR. Jáchym Topol je rád, že Češi nejsou lhostejní a během oslav vyšli v hojném počtu vyjádřit svou nespokojenost.
Jáchym Topol také představil Knihovnu Václava Havla v Praze, jejímž je programovým ředitelem. Vyzdvihl důležitost pořadů na podporu Ukrajiny, opozičním silám např. v Bělorusku, Číně a na Kubě. Obecně je Praha stále vnímána jako centrum podpory demokracie a lidských práv.
Před 25 lety proběhla revoluce bez krveprolití, vcelku hladce došlo k předání komunistické moci demokratům. Rozpad Československa proběhl také poklidně, i když to bylo politické rozhodnutí a lidé s ním povětšinou nesouhlasili. Dnes jsme svědky dalších revolucí a Jáchym Topol by si přál, aby probíhaly československým způsobem.
Děkujeme za spolupráci Knihovně Václava Havla a Goethe Institutu.
Rozhovor SBS rádia s Jáchymem Topolem http://www.sbs.com.au/yourlanguage/czech/highlight/page/id/374693/t/Jachym-Topol-talked-about-the-Revolution
Více fotografií najdete na facebooku konzulátu