english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Důležité upozornění pro cestovatele na Nový Zéland

S platností od 1. 10. 2019 bude pro návštěvníky Nového Zélandu, cestující na krátkodobý pobyt v bezvízového režimu, povinné zajistit si tzv. New Zealand Electronic Travel Authority - NZeTA.

NZeTA nezavádí vízovou povinnost, jedná se o elektronické prověření osob vstupujících na území NZ s cílem posílení bezpečnosti a minimalizace migračního rizika. Prověření osob v systému NZeTA by mělo rovněž zajistit plynulejší odbavení osob na mezinárodních letištích. Systém NZeTA je založen na podobně fungujících systémech v ostatních zemích (e-visitors visa v Austrálii, eTA v Kanadě, resp. ETA v USA). 

NZeTA bude možné zajistit pouze elektronicky, prostřednictvím zvláštní aplikace nebo na webové stránce (www.immigration.govt.nz/neta). Zpracování žádosti o NZeTA by mělo být zajištěno do 72 hodin. Udělení NZeTA nezaručuje automaticky vstup do NZ, o tom rozhoduje imigrační úředník po příletu.

Informace, které bude žadatel v rámci podání žádosti o NZeTA poskytovat, jsou následující:

  • informace o cestovním dokladu (kopie datové stránky)
  • fotografie
  • kontaktní údaje (email)
  • informace k dalšímu posouzení možnosti cestovat bez víza (např. prohlášení o beztrestnosti)
  • informace o účelu cesty

NZeTA umožní držiteli OPAKOVANÝ vstup na Nový Zéland po dobu DVOU LET.

Poplatek za zajištění NZeTA bude činit 9,- NZD za podání žádosti prostřednictvím mobilní aplikace a 12,- NZD za podání žádosti prostřednictvím internetu. Součástí žádosti o NZeTA je i poplatek za tzv. International Visitor Conservation and Tourism Levy (IVL), který činí 35,- NZD. Poplatky za IVL budou využity na zkvalitnění služeb turistického ruchu a zároveň budou přispívat na zajištění ochrany životního prostředí.

Více informací a odkaz na podávání žádostí lze nalézt na webových stránkách novozélandského imigračního úřadu New Zealand Immigration.