english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR si připomíná 85. výročí narození Václava Havla

„Letos v říjnu by Václav Havel oslavil 85. narozeniny a v prosinci tomu bude deset let, co celý svět zasáhla zpráva o jeho odchodu. Byl proslulým spisovatelem, významným disidentem řadu let vězněným za svou neúnavnou angažovanost při obraně lidských práv, prezidentem Československa a České republiky, který se jako nikdo jiný zasloužil o mezinárodní postavení, prestiž a autoritu naší země ve světě. Zároveň se cítil být občanem celého světa a stal se příkladem státníka, který usiloval o větší porozumění mezi rozdílnými kulturami a náboženstvími a o důstojné soužití obyvatel na Zemi. Jeho duchovní odkaz pro další generace spočívá například v myšlence, že svoboda je hodnotou, které stojí za to přinášet oběti, v poznání, v čem tkví síla bezmocných, a ve víře v ideál pravdy a lásky. Václav Havel byl především člověk, který zůstával věrný zásadám slušnosti, dokázal soucítit s ostatními a na sebe se díval se vzácným darem sebeironie. A proto se mu dostalo uznání, přátelství a lásky od významných představitelů duchovního, politického a kulturního života napříč kontinenty. Série momentek z dílny jeho dlouholetého spolupracovníka Iva Šilhavého je toho krásným důkazem“.

Soubor třiceti fotografií představený v slide show s názvem „Just a Perfect Day…“ byl ve formě klasické výstavy poprvé uveden v Národní knihovně v Prištině v roce 2015, následně putoval do Athén, Drážďan a Milána.

 Ivo Šilhavý svůj záměr přiblížil slovy: „Soubor fotografií z let 1996-2006 s názvem „Just a Perfect Day…“ vzdává hold Václavu Havlovi nejen jako bývalému prezidentovi, ale rovněž jako umělci a člověku, který dokázal šířit naději a inspirovat několik generací. V roce 2021, u příležitosti výročí nedožitých 85. narozenin a deseti let od úmrtí Václava Havla, je připomínkou jeho odkazu a zároveň poděkováním za to, že neskutečné se na nějakou dobu stalo samozřejmostí.“

Just a Perfect Day with Václav Havel - YouTube