na_celou_sirku
Foto: Sára Cigánková

Umělá inteligence: Kam nás roboti povedou?

Dne 19. listopadu uspořádalo velvyslanectví ČR ve spolupráci s Městskou knihovnou ve Stockholmu a Českým centrem panelovou diskusi na velmi relevantní téma, Umělá inteligence: Kam nás roboti povedou?
 

Český autor Karel Čapek psal o robotech již v roce 1920 ve své hře "R.U.R.", kteří jsou používáni pro těžkou práci, ale nakonec se stanou chytřejšími než lidi a povstanou proti nim. Předmět robotů v technologii a literatuře je možná daleko důležitější než kdykoli předtím a večer byl z technologického, literárního a společenského hlediska projednáván Michaelem Pěchoučkem, profesorem AI, filozofem Luisem de Mirandou a spisovatelkou Kristinou Hård/ovou . Na začátku akce byli účastníci představeni velvyslancem Jiřím Šitlerem.

Michal Pěchouček je profesorem AI, vedoucím výzkumu a vývoje a podnikatelem. V oblasti špičkových AI působí od konce devadesátých let a založil ikonické Centrum umělé inteligence na ČVUT v Praze. Michal spoluzakládal Cognitive Security, jeden z prvních startovacích strojů pro počítačovou bezpečnost, AgentFly Technologies, firmu pro technologii dronů a BlindSpot Solutions, špičkové poradenství AI/ML. Michal získal titul na univerzitě v Edinburghu a doktorát z ČVUT. Pracuje na několika předních univerzitách, jako je University of Calgary nebo University of Southern California. V roce 2014 byl zařazen do seznamu New Europe 100 list nejinovativnějších myslí ve střední a východní Evropě.

Luis De Miranda je filozof, který se narodil v roce 1971 v Portugalsku a od té doby žije na mnoha místech po celém světě. Jeho filozofické eseje se týkají společenských otázek, historických metod, technologických zařízení a filozofie procesů. Napsal rozsáhlou a vlivnou kulturní historii digitálních zařízení a automatů.

Kristina Hård/ová je švédská spisovatelka, která napsala několik knih v sci-fi a fantasy žánru. Její debutový román byl kniha "Alba" a od té doby napsala další tři romány, stejně jako knihy o počítačové vědě.

Akce byla potěšena velkým zájmem posluchačů a plnou obsazeností, s více než 130 účastníky z akademické obce, zástupci firem, studentů a široké veřejnosti. Panel a následující živá diskuse s publikem se konala v angličtině a moderoval ho knihovník Patrik Schylström.
Později večer se uskutečnila společná vernisáž výstavy "100 Years From Now" českého umělce Daniela Špačka a Czech Innovation Expo. Výstava bude v knihovně umožněna k prohlídce až do 3. prosince. Následující den navštívil prof. Pěchouček katedru robotiky, vnímání a učení na Tekniska Högskolan, aby projednal potenciální česko - švédskou spolupráci v oblasti AI.

Spolupráce mezi Stockholmskou veřejnou knihovnou, Velvyslanectvím ČR a Českým centrem.

Galerie


Artificial Intelligence: Where Will the Robots Lead Us?