български  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Sofie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výzva k předkládání návrhů projektů ekonomické diplomacie na rok 2024

(Archivní článek, platnost skončena 15.10.2023.)

Ministerstvo zahraničních věcí vyzvalo zastupitelský úřad České republiky v Sofii spolu s dalšími zastoupeními v zahraničí (velvyslanectví a generální konzuláty) k předkládání návrhů projektů na podporu ekonomické diplomacie určených k realizaci v roce 2024. Návrhy mohou být předkládány od 25. září do 15. října 2023.

Projekty na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) jsou významným nástrojem podpory českých exportérů. Ekonomičtí diplomaté prostřednictvím PROPED propojují české firmy a zástupce akademické sféry s potenciálními zahraničními partnery a pomáhají identifikovat nové příležitosti na zahraničních trzích. Projekty jsou primárně realizovány zastupitelskými úřady v mnoha podobách, a to jako semináře, konference, kulaté stoly, incomingové mise ze zahraničí do ČR, workshopy, katalogové prezentace či účast českých firem na výstavách a veletrzích. Realizace projektů ekonomické diplomacie je umožněna díky společnému nástroji financování ekonomické diplomacie, na kterém se podílejí sektorová ministerstva.

Návrhy projektů připravují zastupitelské úřady ve spolupráci se zapojenými rezorty a podnikatelskými asociacemi. České firmy a instituce se zájmem o participaci na některém z projektů v Bulharsku se mohou obrátit přímo na ekonomického diplomata ZÚ Sofie. Při přípravě projektů je vhodné se zaměřit na nejperspektivnější sektory spolupráce v jednotlivých teritoriích, uvedené v Mapě globálních oborových příležitostí.

Předložené návrhy poté posoudí mezirezortní komise a rozhodne, které z nich se budou skutečně realizovat. Seznam schválených projektů bude zveřejněn na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí v sekci ekonomika po zasedání mezirezortní komise na začátku prosince 2023.