български  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Sofie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace českého obranného průmyslu v Sofii

(Archivní článek, platnost skončena 31.10.2023 / 00:14.)

Velvyslanectví v Sofii uspořádalo dne 5. října 2022 ve spolupráci s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP) a s podporou Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva obrany ve formě projektu ekonomické diplomacie prezentaci českých firem pro zástupce obranného a bezpečnostního sektoru Bulharska. Své výrobky a služby přímo na místě představila šestice českých firem – Česká zbrojovka, EGO Zlín, Grant Detection, Optokon, SVOS a TATRA TRUCKS, v zastoupení pracovníky velvyslanectví byly prezentovány ještě společnosti Excalibur Army, ERA a Gumárny Zubří. Akce se zúčastnilo na pět desítek hostů z bulharské strany – Ministerstva obrany, Ministerstva vnitra, jejich podřízených složek, asociací a firem z obranného sektoru. Čestným hostem velvyslanectví byl zástupce náčelníka obrany (ZNGŠ) genmjr. C. Stojkov, na české straně vystoupil zástupce ředitelky odboru průmyslové spolupráce MO ČR M. Rendla. Akci zviditelnila i reportáž TV stanice bTV Group ze skupiny PPF. Česká zbrojovka, EGO Zlín, Grant Detection a Optokon vystavily své výrobky přímo v prostorách velvyslanectví, ČZ pak zajistila i živé střelby pro zájemce na střelnici svého místního partnera. Velvyslanectví se rovněž podařilo sjednat živou ukázku mobilního detektoru pro odhalování osob a zvířat ve vozidlech pro pohraniční stráž, celníky, oddíl pro boj s terorismem a vězeňskou stráž.

Velvyslanec na obhlídce vystavených výrobků

Velvyslanec na obhlídce vystavených výrobků

Po dvou letech odkladů kvůli pandemii COVID-19 se nakonec podařilo velvyslanectví v Sofii uspořádat v rámci projektu ekonomické diplomacie prezentaci českých firem z obranného a bezpečnostního průmyslu, která proběhla v jeho prostorách dne 5. října 2022. Na přípravě a realizaci spolupracovala AOBP, finanční podporu poskytlo MZV ČR a MO ČR, jehož představitel, zástupce ředitelky odboru průmyslové spolupráce M. Rendla, se akce osobně zúčastnil a vystoupil s prezentací o situaci v ČR a podpoře českých vývozců.

Z bulharské strany byl čestným hostem zástupce náčelníka obrany (ZNGŠ) genmjr. C. Stojkov, bývalý velitel letectva, jenž rovněž vystoupil s informativním a zajímavým projevem o situaci v Bulharské armádě a chystaných krocích v modernizaci a posilování kapacit. Prezentace se zúčastnilo na pět desítek zástupců ministerstev obrany a vnitra i jejich podřízených složek, představitelů asociací a firem z obranného sektoru a také novináři. Díky dobré spolupráci s celoplošnou TV stanicí bTV (součást PPF Group) se podařilo zajistit živý vstup do ranního vysílání a reportáž se objevila i na webu stanice. Kromě toho v rámci projektu připravilo velvyslanectví i placený článek do hlavního ekonomického týdeníku v zemi Capital.

Prezentace se osobně zúčastnilo šest firem – Česká zbrojovka, EGO Zlín, Grant Detection, Optokon, SVOS a TATRA TRUCKS, společnosti Excalibur Army, ERA a Gumárny Zubří byly prezentovány v zastoupení pracovníky velvyslanectví formou videoklipu a též byly zařazeny do připravené brožury pro účastníky. Kromě toho Česká zbrojovka, EGO Zlín, Grant Detection a Optokon využily možnosti vystavit v předsálí část svého portfolia – pistole CZ P-07/09 a P-10 a samopal CZ SCORPION EVO 3 A1, Biovak, mobilní detektor osob ve vozidlech a spojovací a komunikační zařízení. Česká zbrojovka ve spolupráci se svým místním partnerem zajistila po skončení oficiální části možnost živé střelby na jeho střelnici, pro Grant Detection vyjednalo velvyslanectví možnost živé ukázky mobilního detektoru pro odhalování osob a zvířat ve vozidlech pro pohraniční stráž, celníky, oddíl pro boj s terorismem a vězeňskou stráž.

Firmy i přítomní hosté využili po skončení prezentací možnost navázat bližší kontakty a prodiskutovat detaily případné spolupráce během pracovního oběda formou švédského stolu. Zástupci MO ČR v rozhovoru se ZNGŠ C. Stojkovem prosondovali zájem o navázání na právě skončenou prezentaci formou incomingové mise bulharských představitelů do ČR v roce 2023, např. v době konání veletrhu IDET v květnu v Brně.

Zpracoval: Ing. Petr Vávra, zástupce velvyslance, ZÚ Sofie

Galerie


Prezentace obranného průmyslu