
Bulharsko se snaží o obnovení výstavby jaderné elektrárny v Belene
13.02.2019 / 12:36 | Aktualizováno: 29.01.2020 / 16:04
Bulharská vláda se snaží revitalizovat projekt výstavby JE v Belene a za tímto účelem připravuje vypsání procedury ke zjištění investičního zájmu o projekt.
Vláda chce projekt realizovat na tržním principu, bez státních záruk v jakékoliv formě, včetně sjednaných cen výkupu elektřiny. O projekt zatím projevily investorský zájem subjekty z Číny a J. Koreje.
Třetí pokus o stavbu elektrárny, hledá se investor
JE Belene se začala stavět již koncem 80. let minulého století, ze Škody Plzeň byla dodána nádoba reaktoru, po pádu komunistického režimu byla stavba zastavena. V rámci druhého pokusu byl v roce 2005 jako realizátor vybrán ruský Atomstrojexport, který porazil konsorcium českých firem. Tento pokus skončil v roce 2012, kdy jej tehdejší bulharská vláda zastavila v důsledku sporů s realizátorem o konečnou cenu JE. Loni vláda rozhodla o dalším pokusu na restart stavby, zejména v důsledku toho, že arbitráž rozhodla o povinnosti zaplatit za dva objednané reaktory vyrobené v Rusku v hodnotě 600 mil. EUR.
V případě realizace výstavby elektrárny by se otvírala možnost pro české firmy, zejména subdodavatele. V tomto smyslu proběhla i diskuse náměstka ministra průmyslu a obchodu ČR Petra Očka s náměstkem ministryně energetiky BR Krasimirem Parvanovem v září 2018 v Sofii. Bulharská strana uvedla, že vzhledem ke zkušenostem českých firem v oblasti jaderné energetiky i jejich účasti na výstavbě a provozu jediné bulharské JE Kozloduj, očekává zájem českých firem o projekt.
Vláda již nechce do projektu investovat další finanční prostředky, proto rozhodla o tom, že bude hledat strategického investora, jemuž však neposkytne žádné finanční záruky. Zároveň však bude aportovat jako svůj podíl v projektu již provedené činnosti či vyrobené zařízení (příprava staveniště, infrastruktury, projekt, dva reaktory). Tento podíl vláda předběžně ocenila na 3,5 mld. BGN (cca 1,8 mld. EUR). Bulharská strana nevylučuje ani investorskou účast vícero subjektů (na možnost menšího investičního podílu pozitivně reagovala Černá Hora) a rovněž uzavření dlouhodobých dohod s potenciálními budoucími odběrateli.
Zájem stát se investorem projektu doposud projevily dva subjekty: Čínská národní atomová korporace a Korejská hydro atomová korporace. O dodávky projevily zájem Framatom a General Electric. Rosatom, jehož dceřiná Atomstrojexport byla doposud realizátorem projektu stavby dvou reaktorů VVER 1000 v Belene, zatím neprojevila investorský zájem a předpokládá se, že bude chtít zůstat jenom dodavatelem. Ruská strana by se v případě realizace nadále nějakým způsobem podílela na projektu, protože bulharská vláda rozhodla, že jeho technické parametry se nebudou měnit.
Ministryně energetiky Petkova začátkem roku 2019 uvedla, že procedura výběru investora by mohla být zahájena již v únoru. Dle ní by investor v ideálním případě měl JE postavit za 8 let (max. však 10), za cenu 9 mld. EUR (max. 10). HSBC v roce 2011 odhadla cenu výstavby JE Belene na 10 mld. EUR. Dle ministryně bude možné výrazně zkrátit dobu výstavby vzhledem k tomu, že řada přípravných činností byla provedena (včetně pokročilého stádia procedury licenčního schvalování) a rovněž byly vyrobeny oba reaktory. Bulharská strana rovněž požaduje, aby bulharské firmy měly 30% podíl na realizaci projektu a aby provozovatelem JE Belene po jejím postavení byla současná jediná bulharská JE v Kozloduji. Ministryně uvedla, že Bulharsko si bude chtít udržet tzv. blokační kvótu v projektu, která by mohla být zajištěna alespoň 34% podílem (aport prací a zařízení), nebo dohodou i při menším podílu.
Pozorovatelé dávají ze současných zájemců o projekt větší šance čínské firmě, zejména proto, že již pracovala na projektech výstavby JE v zemích EU a rovněž má zkušenosti s reaktory VVER.
Jaroslav Kamas, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bulharsku