na_celou_sirku
Foto: M. Dunkova

Návštěva ministra průmyslu a obchodu Jiří Havlíčka v Bulharsku

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček jednal s ministrem hospodářství Bulharska Emilem Karanikolovem a zúčastnil se česko-bulharského podnikatelského fóra
 

Dne 19. září 2017 ministr průmyslu a obchodu ČR Jiří Havlíček  jednal v Sofii s ministrem hospodářství Emilem Karanikolovem a s náměstkem ministryně pro energetiku Žečo Stankovem. Společně s ministrem Karanikolovem vystoupil na česko-bulharském podnikatelském fóru, kterého se zúčastnilo na sedm desítek českých a bulharských podnikatelů a zástupců profesních svazů a komor.

Jiří Havlíček se ihned po příletu setkal s ministrem hospodářství Bulharska Emilem Karanikolovem. Oba ministři ocenili stabilní úroveň hospodářských vztahů a pozitivní vývoj vzájemného obchodu, který vloni překročil objem 1,1 miliardy euro.

„Náš vzájemný obchod v posledních letech dynamicky roste a má velký potenciál dalšího rozvoje. Považoval jsem ale za nutné zmínit potřebu chránit naši spolupráci před negativními příklady a nutnost zachování rovných podmínek pro zahraniční investory. S panem ministrem jsem otevřeně hovořil o případech firem ČEZ a EnergoPro na bulharském energetickém trhu, které již roky zatěžují naše jinak vynikající hospodářské vztahy. Upozornil jsem pana ministra, že tyto příklady mohou mít negativní vliv na aktivitu dalších českých firem, které by v Bulharsku chtěly investovat. Shodli jsme se na tom, že máme zájem na přátelském vypořádání těchto případů,“ uvedl Jiří Havlíček. Ministr  Karanikolov konstatoval, že z jeho pohledu plní tyto firmy všechny své povinnosti a závazky dané bulharskýmizákony.
Ministr  Karanikolov vysoce ocenil český systém státní podpory pro investory a výsledky, kterých bylo v této oblasti dosaženo. „Český model podpory investic bereme jako inspiraci a máme veliký zájem o vaše zkušenosti v této oblasti včetně připravované novely zákona o investičních pobídkách,“ uvedl  Karanikolov. Jiří Havlíček  partnera seznámil se změnou strategie státní podpory investic, která se bude orientovat na projekty, které přinesou vysokou přidanou hodnotu, kvalitu pracovních míst a vyšší mzdy. V této souvislosti hovořil Jiří Havlíček s ministrem Karanikolovem o potřebě posilovat konkurenceschopnost českých a bulharských firem zaváděním prvků „Průmyslu 4.0“, robotizací a automatizací výroby a diverzifikací exportu.

Jiří Havlíček rovněž seznámil Emila Karanikolova s novými projekty, které české firmy v Bulharsku zamýšlejí realizovat. Nabídl ministrovi i zkušenosti ČR z předsednictví v Radě EU  v oblasti hospodářství. Radě EU bude Bulharsko předsedat v 1. pololetí příštího roku.

Ve svém vystoupení na podnikatelském fóru, který společně s Hospodářskou komorou ČR a Komorou SNS organizovalo bulharské Sdružení malých a středních podniků, představil Jiří Havlíček bulharským podnikatelům možnosti české ekonomiky, která má bohatou průmyslovou tradici a zároveň se orientuje na moderní technologie a inovace. Uvedl, že české firmy mají zájem zapojit se do modernizace bulharské ekonomiky například v oblasti energetiky, strojírenství a dopravních prostředků, ale i v oblasti informačních a telekomunikačních technologií, stavebnictví, zdravotnictví, textilním průmyslu či zemědělství a potravinářství. Ministra na konferenci doprovázeli zástupci českých firem z oblasti strojírenství, energetiky, dopravy, inženýringu, softwaru, potravinářství nebo kosmetického průmyslu. Čeští podnikatelé se v rámci fóra setkali při B2B rozhovorech se svými bulharskými partnery.

Odpoledne jednal ministr Jiří Havlíček s náměstkem ministryně energetiky Bulharska Žečo Stankovem (ministryně energetiky T. Petkova byla v Estonsku na jednání ministrů pro energetiku zemí EU) . Vedle témat týkajících se budoucí energetické politiky EU, energetické bezpečnosti a dodávek plynu a ropy do Evropské unie, hovořil Jiří Havlíček s partnerem rovněž  o problémech českých firem ČEZ a EnergoPro, které, podobně  jako  v případě rakouské firmy EVN, vedly k zahájení  arbitrážního  řízení ze strany těchto firem proti bulharskému státu. Naopak pozitivním příkladem dvoustranné spolupráce byla dodávka rypadla pro povrchové uhelné doly Marica Iztok v lednu 2016 českou firmou Noen. Náměstek Stankov potvrdil, že dodané rypadlo funguje velmi dobře a pozitivně přijal informaci ministra Havlíčka o zájmu firmy Noen získat v dolech Marica Iztok v budoucnu i další zakázky.

„Rovněž jsem pana náměstka Stankova upozornil na skutečnost, že dosud nebyl formálně zastaven proces odebrání licence společnosti ČEZ. Je to fakt, který naše vztahy v oblasti energetiky velmi zatěžuje a není zcela jistě ani dobrým signálem pro další potenciální partnery v Bulharsku. Máme zájem na slušném a přátelském vypořádání problémů kolem této největší české investice v Bulharsku a očekáváme podobný přístup z bulharské strany,“ uvedl Jiří Havlíček.

Zdroj: MPO, VZÚ Sofie D. Štrauch