Výstava 110 let starých fotografií cestovatele Vráze
22.04.2011 / 08:06 | Aktualizováno: 09.03.2018 / 02:34
Pět desítek původních fotografií ze sbírky slavného českého cestovatele Enrique Stanko Vráze, ukázky dobových českých knih o Koreji a řada dalších dokumentů a informací o raných českých kontaktech s Korejským poloostrovem se představují na výstavě v Historickém muzeu města Soulu, která se koná od poloviny dubna do poloviny června 2011.
Enrique Stanko Vráz před palácem Kjongbo v Soulu
(fotografická sbírka Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur)
Dne 13. dubna 2011 byla otevřena největší česká propagační akce v Korejské republice v první polovině letošního roku – výstava „Enrique Stanko Vráz´s visit to Seoul in 1901“ věnovaná jak tomuto cestovateli tak i poznávání Koreje českými cestovateli v 19. a v první polovině 20. století. Výstava se koná na zhruba 500 m2 výstavní plochy v přízemí Historického muzea města Soulu (Seoul Museum of History – www.museum.seoul.kr) a bude otevřena veřejnosti až do 12. června 2011. Expozice se skládá zčásti ze zvětšenin až na výjimky nikdy nepublikovaných (a v KR neznámých) fotografií Soulu a nejbližšího okolí tak jak je v rámci svého několikatýdenního pobytu v roce 1901 na skleněných deskách zachytil cestovatel Enrique Stanko Vráz (originály jsou uloženy v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur v Praze –). Představu o Vrázových fotografiích z Koreje si můžete udělat také na webu Národního muzea, kde některé jeho fotografie můžete také poslat svým přátelům ve tvaru e-pohlednice.
foto Jan Pohribný
Druhá část výstavy pak prezentuje řadu dalších informací a objektů z období počátku česko-korejských styků (české knihy o Koreji, fotografie dalších cestovatelů, ilustrace k českým knihám z korejskými motivy, záznamy o jejich cestách atd.). Tomuto sálu vévodí kopie dvoumetrového náhrobku Maxmiliana Taub(e)lese, pražského rodáka, který zemřel v Koreji v roce 1886 a je zřejmě nejstarším Čechem, který navštívil krátce předtím světu otevřenou Koreu. Výstavu pak uvozuje část prezentující dnešní Prahu a ČR a také chronologie česko-korejských styků od počátků do současnosti (včetně fotografií), která vychází z výstavy, kterou realizovalo Velvyslanectví ČR v KR v loňském roce u příležitosti 20. výročí navázání diplomatických styků mezi oběma zeměmi.
.
foto Jan Pohribný
Vernisáže výstavy se v odpoledních hodinách dne 13. dubna 2011 účastnilo na stovku hostů – historiků, novinářů a též dvě desítky velvyslanců, např. EU, Ruska, Maďarska, Slovenska, Itálie, Španělska, Portugalska, Bulharska, Indonésie, Ghany, Venezuely ad. Široká účast byla dána také tím, že Enrique Stanko Vráz se zřejmě narodil v Bulharsku, byl mj. občanem Venezuely, jedním z prvních Evropanů, který fotil na území dnešní Ghany a na severu (dnes indonéské části) Nové Guineje a po řadu let žil a působil v Chicagu, kde aktivně působil v tamním krajanském hnutí, přispěvatel krajanského tisku (zejm. deníku Svornost, vlastněném jeho tchánem A. Geringerem) i politickém dění.
VIP hosté přestřihují pásku (l-p): velvyslanci Ghany, Finska, Spojeného království, Argentiny, ČR, ředitel Historického muzea města Soulu a dva představitelé muzejní asociace, velvyslanci Evropské unie, Ruska, Indonésie, Bulharska a Portugalska
foto: Michal Utíkal, www.jiznikorea.eu
Na zahájení výstavy promluvili ředitel Historického muzea města Soulu Kang Hong-bin, velvyslanec ČR v KR Jaroslav Olša, jr. Na závěr vernisáže vystoupil také velvyslanec Velké Británie Martin Uden, který je mj. též autorem knihy o raných moderních dějinách Koreje. Po dobu výstavy jsou návštěvníkům k dispozici materiály místního zastoupení CzechTourism, informace o českých firmách atd. Raut po vernisáži byl uspořádán ve spolupráci s korejskou pobočkou SAB Miler, která poskytla tři druhy českého piva – Pilsner Urquell a světlý a tmavý Velkopopovický Kozel. O akci informovala už řada korejských médií (mj. největší ústřední deníky Čoson Ilbo, Tong-a Ilbo, hlavní městský deník Soul Šinmun), další články vyjdou v nejbližších dnech (anglicky psané naleznete na http://www.mzv.cz/seoul/cz/vzajemne_vztahy/cesko_v_korejskem_tisku/index.html). Představu o výstavě si můžete udělat z reportáže korejské televize. První českou reportáž z vernisáže si můžete přičíst na webu zde
Akce byla realizována s výraznou podporou Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, které poskytlo Vrázovy fotografie a další materiály, výstava je ale celá vyrobena a připravena korejskou stranou, včetně tříminutového animovaného filmu, v němž bylo několik Vrázových fotografií „rozpohybováno“. Pomohlo také Muzeum hl. města Prahy, které současně připravuje pražskou výstavu pro nadcházející reciproční Dny Prahy v Soulu (při návštěva primátora Prahy v Soulu – říjen 2011, Dny Soulu v Praze za účasti soulského primátora se konaly v září 2009).
K výstavě byla navíc vydána též neprodejná 240-stránková korejsko-anglická publikace obsahující jak více než pět desítek Vrázových fotografií, tak i rozsáhlé doprovodné texty o recepci Koreje v Českých zemích, ukázky raných českých cestopisů o Koreji a další materiály a dokumenty. Celobarevná velkoformátová publikace byla vydána společně Historickým muzeem města Soulu a Velvyslanectvím ČR v KR a bude následně distribuována korejským a zahraničním institucím a univerzitám pro jejich knihovny.