한국어  česky  english 

rozšířené vyhledávání
stech01
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Návštěva předsedy Senátu Milana Štěcha

Ve dnech 14.-19. listopadu 2011 vykonal předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch oficiální návštěvu Korejské republiky. Senát dále reprezentovali předsedové jednotlivých senátorských klubů: Richard Svoboda (ODS), Václav Koukal (KDU-ČSL), Soňa Paukrtová (TOP 09 a Starostové) a člen klubu ČSSD, senátor Zdeněk Besta. Senátní delegaci dále doprovázeli generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a ředitel jeho Historického muzea Pavel Douša a též desetičlenná podnikatelská delegace připravená Svazem průmyslu a dopravy ČR. Na okraj této návštěvy proběhlo také zasedání Smíšené komise o hospodářské spolupráci mezi oběma zeměmi, které za českou stranu vedli náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR Milan Hovorka a náměstek ministra zemědělství ČR Juraj Chmiel.

Návštěva předsedy horní komory Parlamentu ČR byla protokolárně vůbec nejvyšší samostatnou oficiální bilaterální návštěvou českého představitele v Korejské republice od vzniku ČR. V roce 2009 navštívil Soul prezident ČR Václav Klaus, který se sešel s prezidentem KR I Mjong-bakem (Lee Myung-bak), ale bilaterální část návštěvy proběhla pouze na okraj summitu EU-KR v době českého předsednictví v Radě EU. Z dalších ústavních činitelů ČR byli na návštěvě Korejské republiky v roce 2005 předseda Poslanecké sněmovny PČR Lubomír Zaorálek, předtím pak dva předsedové vlády ČR – v roce 1994 Václav Klaus a v roce 2001 Miloš Zeman. Naopak z korejské strany do ČR přicestovali v roce 1995 prezident KR Kim Jong-sam (Kim Young-sam), v roce 2002 pak hned dva předsedové Národního shromáždění KR I Man-sop (Lee Man-sup) a také jeho nástupce ve funkci Pak Kwon-jong (Park Kwan-yong). Do ČR zavítali také dva předsedové vlády Korejské republiky - Ko Kon (Goh Kun) v roce 2003 a Han Sung-su (Han Seung-soo) v roce 2009.

Politická část programu:

U příležitosti jednání s předsedou Národního shromáždění Korejské republiky (The National Assembly of the Republic of Korea) Pak Hui-tchem (Park Hee Tae) předal Milan Štěch svému korejskému protějšku oficiální pozvání do České republiky, který jej přijal a vzpomněl na svou návštěvu Prahy, jíž vykonal ještě ve funkci místopředsedy Národního shromáždění. Jednání obou představitelů se týkalo jak politických, tak hospodářských vztahů obou zemí, nezmíněna nezůstala ani kulturní a školská spolupráce mezi ČR a KR. Na korejské straně se setkání zúčastnili poslanci napříč politickým spektrem, řada z nich členové parlamentní skupiny korejsko-českého přátelství, z nichž většina – ať už pracovně, tak soukromě – také už v minulosti navštívila Prahu. Obě strany se shodly na podpoře rozšíření obchodní výměny v návaznosti na vstup v platnost Dohody o volném obchodu mezi EU a KR a zvýšení další spolupráce firem obou zemí. „Pokud budou Česko a korejské podniky spolupracovat při vstupu na zahraniční trhy, budou z toho mít prospěch obě strany,“ citoval předsedu Milana Štěcha korejský deník Čung-ang Ilbo.

Obě strany hovořili také o současném stavu mezikorejských vztahů. Předseda Senátu podpořil Korejskou republiku v její snaze řešit co nejlépe vztahy obou korejských států s cílem posílit bezpečnost a stabilitu v regionu. I proto předseda Senátu navštívil demilitarizovanou zónu mezi Korejskou republikou a Korejskou lidově-demokratickou republikou v Panmundžomu, místu, kde dochází k jednáním mezi oběma korejskými státy a kde do svého vynuceného odchodu v roce 1993 působili také čeští vojáci a diplomaté, členové Dozorčí komise neutrálních států.

Předseda Senátu Milan Štěch byl dále přijat předsedou vlády Korejské republiky Kim Hwang-sikem. Hlavními tématy jednání byl další rozvoj česko-korejských vztahů v oblasti průmyslu, obchodu, energetiky a kultury. Vzhledem k tomu, že Korejská republika je 4. největším hospodářským partnerem ČR mimo Evropu a u nás v současnosti působí několik desítek korejských firem, jejichž přímé investice přesahují 2,5 miliardy dolarů, byla právě obchodní výměna a investice hlavním tématem jednání.  Předseda vlády Kim potvrdil, že „nejen Hyundai nebo Doosan mají zájem investovat v Česku, kde se spolupráce osvědčila.“ Dále dodal: „Doufám, že tyto snahy budou ze strany české vlády a parlamentu podporovány.“

Předseda Senátu ujistil korejskou stranu o jednoznačné podpoře Senátu a celého politického spektra dalším korejským investicím. Připomněl rovněž, že korejská firma Doosan Heavy Industries & Construction má prostřednictvím společnosti Škoda Power šanci podílet se na dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Taktéž podotkl, že v rámci podnikatelské delegace přicestovali spolu s ním na návštěvu Korejské republiky představitelé společnosti Mavel, a.s., která se zaměřuje na výrobu energie z alternativních zdrojů a v Korejské republice realizovala již několik úspěšných projektů. „V České republice si velmi ceníme korejských investorů, důkazem toho je také skutečnost, že české dceřinné firmě Hyundai Motor sídlící v Nošovicích byla před několika dny udělena Národní cena kvality,“ uvedl Milan Štěch.

Korejský předseda vlády dále ocenil aktivity České republiky v Korejské republice v oblasti kultury. Korejští občané jsou velkými příznivci nejen skladatelů, jako jsou Bedřich Smetana a Antonín Dvořák, ale také například českých muzikálů. Specificky zmínil řadu aktivit a měsíc české kultury, který proběhl v říjnu tohoto roku. Předseda Senátu Milan Štěch k tomuto uvedl: „Doufám, že se rovněž Česká republika dočká otevření korejského kulturního centra, když se prokázalo, že České infocentrum má v Soulu dobré uplatnění.“

S právě zvoleným primátorem Soulu Pak Won-sunem (Park Won-soon) projednal předseda Štěch – jako jeho vůbec první návštěva z Evropy - také otázky týkající se cestovního ruchu a kultury. Primátor ujistil předsedu Senátu, že korejští občané mají o Českou republiku nebývalý zájem. Sám Prahu navštívil už v roce 1992, kdy ještě nebyla obvyklým cílem korejských turistů, zatímco letos jen do Prahy přijíždí přes sto tisíc Korejců. Primátor Pak zdůraznil svůj osobní zájem o další spolupráci obou hlavních měst a pokračování ve vzájemných kulturně-propagačních akcích navazujících na Dny Prahy v Soulu, které proběhly na konci října a završily měsíc české kultury, Czech Points in Seoul, zahájený hostováním činohry Národního divadla na přelomu září a října t.r.

Obchodně-ekonomická část programu:

Velký důraz byl v rámci oficiální návštěvy Korejské republiky věnován dalšímu rozvoji vztahů v ekonomické oblasti. Proto se předseda Senátu Milan Štěch sešel i s představiteli obchodních komor a svazů a představiteli velkých korejských firem a podpořil jejich záměry realizovat v ČR další projekty. Na většině těchto jednáních jej doprovázeli náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka, náměstek ministra zemědělství Juraj Chmiel a náměstek generálního ředitele České exportní banky Luboš Vaněk.

Předseda Senátu se setkal s viceprezidentem Federace korejského průmyslu (Federation of Korean Industries – www.fki.or.kr) sdružující největší korejské konglomeráty (čeboly) Čong Bjong-čolem (Jung Byung Chul) a předsedou Korejské obchodní a průmyslové komory (Korea Chamber of Commerce and Industry – www.korcham.net) Son Kjong-sikem (Sohn Kyung-shik), jejichž členy je více než 120 tisíc korejských podnikatelských subjektů. S oběma vysokými představiteli Milan Štěch diskutoval mj. opatření, která by napomohla zvýšit objem vzájemné obchodní výměny a prohloubit spolupráci českých a korejských firem.

Předseda Milan Štěch dále navštívil vybrané korejské společnosti mající či plánující své rozsáhlejší záměry na území ČR. Prezident společnosti GS Caltex Ho Čin-su (Huh Jin-soo) mu představil plán vybudovat v Karviné továrnu na výrobu polysyntetických materiálů. „Česká republika je první evropskou zemí, kde hodláme investovat. Vnímáme vaši zemi jako centrum Evropy,“ řekl prezident společnosti, jejíž roční obrat přesáhl 3,2 miliardy dolarů.

Následně jednal předseda Senátu s prezidentem Han Ki-sonem (Han Keysun) a dalšími členy vedení Doosan Heavy Industries & Construction, která je od roku 2009 vlastníkem plzeňské společnosti Škoda Power. „Společnost Škoda Power je takovou perlou našich akvizic,“ konstatoval viceprezident firmy Pak Hung-won(Park Heunggweon). „Škoda Power, potažmo Doosan, by se mohla podílet na dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Bude mít například možnost ucházet se o dodávku turbín pro nově postavené bloky,“ upozornil Milan Štěch.

Senátní delegace navštívila rovněž největší továrnu automobilky Hyundai v Ulsanu, v níž vyrábí na 1,5 miliónu vozů, více než třetinu své celosvětové produkce. Kromě tří výrobních závodů v Korejské republice má Hyundai dalších šest ve světě, včetně českých Nošovic. Areálem továrny provedl předsedu Senátu první ředitel nošovické pobočky a dnes prezident Hyundai Motor Kim Ok-džo (Kim Eok Jo).

V rámci podpořit obraz ČR jako vhodné země pro zahraniční investice a zajímavého obchodního partnera, se předseda Senátu Milan Štěch dne 18. listopadu 2011 v druhém největším korejském městě Pusanu zúčastnil 3. podnikatelského fóra Korejská republiky - EU (The 3rd Korea-EU Business Forum) organizovaným Pusanskou národní univerzitou (Pusan National University) a jejím Centrem pro výzkum EU (PNU EU Center – www.eucenter.pusan.ac.kr). Jeho ředitel I Če-tuk (Yi Chae-Deug) a řada hostů z řad představitelů města, místní obchodní komory i samotných podnikatelů si pak vyslechli sérii vystoupení, počínaje přednáškou předsedy Senátu na téma situace v eurozóně a budoucnost eura.

Kulturně-společenská část programu:

Kromě podnikatelské delegace a zástupců ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva zemědělství doprovázeli předsedu Senátu na jeho cestě rovněž generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a ředitel jeho Historického muzea Pavel Douša. V jejich doprovodu předseda Senátu navštívil Národní muzeum KR (National Museum of Korea), čtvrtou největší muzejní budovu na světě, kde byli provedeni jeho ředitelkou Kim Jong-na (Kim Young-na). V Historickém muzeu města Soulu (Seoul Museum of History) si pak předseda Senátu prohlédl právě končící výstavu Praha panoramatická, čímž se senátní delegace přidala ke sto tisícům návštěvníkům, kteří expozici navštívili před ní.

Kulturní část programu se uskutečnila právě v den 22. výročí událostí 17. listopadu, které započaly změny v bývalém Československu, bez nichž by dnes oboustranně výhodné vztahy s Korejskou republikou bylo zřejmě obtížné navazovat. V rámci programu si předseda Štěch v doprovodu delegace také prohlédl jeden z historických královských paláců, Čchangdok (Changdeok-gung), navštívil jedno z odpočinkových center města, znovuobnovenou říčku Čchongje (Cheongye-cheon) a v první den své návštěvy se v prostorách neformálního Českého infocentra v kopii budovy pražské Staroměstské radnice a sídla firmy Castle Praha Corp. vlastnící řetězec českých restaurací a pivnic, sešla celá senátní delegace se všemi doprovázejícími podnikately, představitelil státních institucí a pracovníky Velvyslanectví ČR v KR. Dne 16. listopadu pak předseda Milan Štěch také předal medaili Ministerstva zahraničních věcí ČR profesoru I Kju-jongovi (Lee Kyu Young), prorektorovi Univerzity Sogang a zakladateli týmu pro výzkum dějin střední Evropy, jenž jako svou první publikaci vydal korejské vydání Stručných dějin českých zemí.

Choť předsedy Senátu Ivana Štěchová v rámci svého programu navštívila jednu z největších vysokých škol, Korejskou univerzitu zahraničních studií (Hankuk University of Foreign Studies – www.hufs.ac.kr), na níž se mezi 45 jazyky v magisterském programu učí také každoročně čtyři desítky studentů češtinu. V univerzitním kampusu v městečku Jongin nedaleko od Soulu jí program a výuku češtiny představili vedoucí katedry češtiny a slovenštiny profesor Kim In-čchon (Kim Incheon), ředitel Ústavu východní Evropy a bývalý prorektor Kim Kju-džin (Kim Kyuchin) a ředitel univerzitní knihovny Kwon Če-il (Kwon Jae-il), shodou náhod všichni tři bohemisté. Při projížďce areálem univerzity si paní Ivana Štěchová prohlédla též památník věnovaný Jaroslavu Seifertovi a Karlu Čapkovi.

V Pusanu si manželka předsedy Senátu prohlédla nejnovější dominantu města a sídlo dnes největšího asijského filmového festivalu Busan Cinema Center, které bylo slavnostně otevřeno letos v říjnu u přiležitosti 16. ročníku Pusanského mezinárodního filmového festivalu. Avantgardní budova je nejen dnes nejunikátnějším multifunkčním kulturním centrem města, přičemž střecha zakrývající otevřené atrium fungující jako filmový a koncertní sál pro několik tisíc návštěvníků, je současně největší střešní plochou na světě osazenou LED světelnými efekty, pochopitelně korejské výroby.