한국어  česky  english 

rozšířené vyhledávání
x2012_03_19
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

JONGIN (Yongin) – velvyslanec předal knižní dar univerzitě

Dne 14. března 2012 předal velvyslanec ČR v Korejské republice Jaroslav Olša, jr. početný knižní dar českých knih centrální knihovně Korejské univerzity zahraničních studií (Hankuk University of Foreign Studies – HUFS). Dar z rukou velvyslance oficiálně převzal prorektor HUFS I Hjon-hwan (Lee Hyone Hwan) za přítomností děkana Fakulty studií o střední a východní Evropě Kim Song-hwana (Kim Seong-Hwan) a učitelů českého jazyka a literatury, mezi nimi bývalého prorektora prof. Kim Kju-džina (Kim Kyuchin), bývalého ředitele knihovny prof. Kwon Če-ila (Kwon Jae-il), vedoucího katedry českých a slovenských studií prof. Kim In-čchona (Kim Inchon), překladatelky Karla Čapka Ju Son-bi (Yu Sunbee) a české lektorky dr. Ivany Bozděchové.

Darovaná kolekce zahrnuje téměř tři sta titulů knih, z nichž většina je psána v češtině a asi čtvrtina jsou publikace vztahující se k České republice vydané v angličtině a korejštině. Zhruba z jedné poloviny se jedná o reprezentativní výbor z děl autorů české fantastické literatury od konce 19. století do současnosti (od Jakuba Arbese a Jana Weisse přes Ludvíka Součka a Josefa Nesvadbu až po Ondřeje Neffa a Miroslava Žambocha) doplněný též sekundární literaturou. Takto ucelená sbírka tohoto literárního žánru v české próze je mimo střední Evropu dostupná pouze ve specializovaných knihovnách v Liverpoolu a Torontu, pro které byl podobný soubor vytvořen zhruba před deseti lety. I tento dar byl připraven a zajištěn jak velvyslanectvím ČR v KR, tak českými autory, nakladateli a překladateli fantastické literatury, ale také dary několika českých institucí (např. Národního muzea a Národní galerie, českých nakladatelů prostřednictvím orgnaizátorů veletrhu Svět knihy a také českého centra PEN Klubu). Současně tento dar navazuje na vydání první antologie české fantastiky v korejštině, která péčí nakladatelství Happy Reading Books vyšla v srpnu 2011.

V darovacím dopise rektorovi HUFS prof. Pak Čcholovi (Park Chul) velvyslanec Jaroslav Olša, jr. zdůraznil zájem České republiky podporovat bohemistiku ve světě. O to více pak v těch několika málo zemích, kde se čeština vyučuje mimo Evropu a severní Ameriku (dnes se kromě Korejské republiky jedná pouze o Japonsko, Čínu, Severní Koreu, Mongolsko, Vietnam, Indii, Ázerbajdžán a Egypt). Ve svém projevu velvyslanec Jaroslav Olša, jr. zdůraznil, že Česká republika dělá vše pro to, aby bohemistika dále vzkvétala právě na těch univerzitách – jako je HUFS – kde se po řadu let čeština vyučuje.

Tento dar doplní a rozšíří už tak neobyčejně bohatou sbírku publikací v češtině a o Česku, které univerzitní knihovna HUFS už vybudovala v posledních letech, a jež obsahuje ke třem tisícům svazků, a v to nepočítaje osobní rozsáhlé knihovny korejských profesorů češtiny, které jsou také na univerzitě k dispozici.

velvyslanec Jaroslav Olša, jr. a profesorka češtiny Ivana Bozděchová při prohlídce české kolekce v knihovně HUFS