SOUL - díla české moderny ze sbírek Národní galerie se představují v Korejské republice
17.01.2013 / 07:30 | Aktualizováno: 18.08.2023 / 18:01
(Archivní článek, platnost skončena 18.01.2014 / 01:00.)
Více než stovka uměleckých děl ze sbírek Národní galerie v Praze se od 24. ledna do 21. dubna 2013 představí na průřezové výstavě české moderny. Jedná se o největší zahraniční prezentací moderního českého výtvarného umění v novodobé historii České republiky.
Výstava "Vzpomínka na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl", má název podle obrazu Josefa Šímy. Soul po dobu tří měsíců uvidí tak nejen jeho díla ale také obrazy Jindřicha Štýrského, Františka Kupky, Františka Muziky, Emila Filly, Karla Teigeho, Toyen, Josefa Čapka, Bohumila Kubišty, Václava Špály a dalších významných českých výtvarníků té doby. Všechna patří do sbírek Národní galerie, teď se na tři měsíce představí jihokorejské veřejnosti v nejprestižnějším výstavním prostoru Soulu, v budově bývalého císařského paláce Toksu (Deoksu), který je jednou ze tří výstavních budov Národního muzea moderního umění (National Museum of Contemporary Art – www.moca.go.kr).
Výstava představí hlavní směry a proudy, které utvářely podobu českého moderního umění. Soustředí se na ty osobnosti, jejichž tvorba výrazným způsobem přesáhla hranice regionu a zapsala se do dějin evropského i světového výtvarného umění. Autorka výstavy, kurátorka Helena Musilová z Národní galerie v Praze, expozici rozčlenila do čtyř kapitol, které jsou umístěny ve dvou patrech obou křídel paláce Toksu, a v jejich rámci akcentuje samostatnými minivýstavami i některá klíčová jména umění sledovaného období (František Kupka, Emil Filla, Josef Šíma).
"Idea výstavy vznikla na konci roku 2009 a přesnější obrysy dostala po návštěvách jihokorejských kurátorů v čele s paní Rju Či-jan (Jienne Liu) v pražské Národní galerii v roce 2011," říká velvyslanec ČR v Korejské republice Jaroslav Olša, jr. "Bude se tak jednat nejen o vůbec největší prezentaci českého výtvarného umění v historii česko-jihokorejských vztahů, ale také o nejvýznamnější českou kulturní prezentaci v Soulu za více než dvacet let vzájemných styků," dodává.
Hlavními partnery a sponzory výstavy jsou druhý největší jihokorejský deník Tong-a Ilbo (Donga Ilbo) a letecká společnost Korean Air. Velvyslanectví ČR v Korejské republice se na přípravě výstavy podílí už od roku 2011, neboť se „jedná o akci, která bude mít velký dopad nejen na viditelnost Česka v Koreji, ale nepochybně se projeví také na počtech jihokorejských turistů v Česku a – samozřejmě – také i v oblasti obchodu,“ říká velvyslanec Olša. „Vzhledem k tomu, že od června letošního roku se díky Českým aeroliniím, které poprvé v historii zahájí svůj přímý let mezi Prahou a soulským letištem v Inčchonu, počet letů zvýší na šest týdně, bude nárůst obchodu a turistiky jenom vítán,“ dodává velvyslanec.
Slavnostní vernisáže výstavy se dne 24. ledna 2013 zúčastní také ministr kultury, sportu a turistiky Korejské republiky Čche Kwang-sik (Choe Kwang-sik) a ministryně kultury České republiky Alena Hanáková, která se u příležitosti pracovní návštěvy KR sejde s řadou dalších institucí a organizací v oblasti kultury, např. předsedou největší organizace na podporu kulturní a školské výměny se zahraničím Korea Foundation, ředitelkou Národního muzea KR, ale také se sejde s jihokorejskými organizacemi, které už tradičně spolupracují se svými českými partnery v oblasti kinematografie.
Více o české kulturní prezentaci v Korejské republice v posledních dvou letech najdete zde:
Rok 2012
Rok 2011