Týden českého filmu
10.11.2010 / 18:20 | Aktualizováno: 19.02.2018 / 17:03
6. ročník Týdne českého filmu proběhl od 2. do 8.12.2010 v Banja Luce v kině Palas a od 16. do 22.12.2010 v Sarajevu v kinosálu UNITIC Business Centra.
Program festivalu
Kawasakiho růže, režie: Jan Hřebejk, 2009, 95 min
Sarajevo, čtvrtek 16.12. v 19:00 hod.
Banja Luka, čtvrtek 02.12. v 18:00 hod.
Renomovaný psychiatr Pavel Josek má dostat medaili Paměť národa. Vychází však najevo, že údajný mravně bezúhonný disident kdysi donášel Státní bezpečnosti na někdejšího přítele své ženy Bořka a zavinil jeho nucenou emigraci. S novými fakty se pokoušejí vyrovnat i Joskovi nejbližší. Jaká (a čí) je však pravda? V příběhu o vině, trestu, odpuštění a pokání si zkušený režisér Jan Hřebejk poprvé vyzkoušel žánr psychologického dramatu. Film získal dva České lvy a ceny ekumenické poroty a C.I.C.A.E. v sekci Panorama na letošním Berlinale.
Protektor, režie: Marek Najbrt, 2009, 98 min.
Sarajevo, pátek 17.12. v 19:00 hod.
Banja Luka, pátek 03.12. v 18:00 hod.
Praha 1938. Rozhlasový reportér Emil Vrbata a herečka Hana tvoří úspěšný mladý pár. Okupace a začátek války však Židovku Hanu zbaví možnosti pracovat i normálně žít. Emil využije šanci zachránit a zároveň ovládnout ženin život a dá se do služeb německé propagandy. Aby spasil svou lásku, zrazuje však lásku samotnou: jeho „protektorství“ je stejnou lží jako „ochranitelská“ funkce říšského protektora Heydricha vůči českému národu. Tragédii krachujícího vztahu urychlí právě atentát na nacistického pohlavára v květnu 1942… Snímek získal v roce 2009 šest Českých lvů (včetně ocenění za nejlepší film, režii a scénář) a na MFF v Denveru byl oceněn Cenou Krzysztofa Kieślowského.
Děti noci, režie Michaela Pavlátová, 2008, 80 min
Sarajevo, sobota 18.12. v 19:00 hod.
Banja Luka, sobota 04.12. v 18:00 hod.
Ofka propadla zvláštní letargii: zatímco většina jejích spolužáků ze střední školy pokračuje ve studiu, ona odmítá opustit šalebné pohodlí dětství, jež se však rychle začíná měnit v dusnou past. Prodává v nonstop obchůdku svého švagra Edy a nechává kolem sebe poletovat střípky zmarněných osudů stálých i náhodných zákazníků i těch dávných kamarádů, kteří stejně jako ona skutečně žijí pouze v noci. Občas zaskočí za partičkou popíjející ve vltavském přístavu, potuluje se ulicemi s podivínským Ubrem, který z popelnic fascinovaně loví odložené věci a beznadějně ji miluje, vyhýbá se Mírovi, jenž ji naopak milovat přestal. Je jí však pořád jasnější, že jednoho dne se musí rozloučit s dětstvím, překročit hranice rodné čtvrti a začít něco dělat se svým životem… Na Oscara nominovaná režisérka Michaela Pavlátová ve svém druhém celovečerním projektu – intimním příběhu dívky uvázlé mezi dětstvím a dospělostí – vsadila na autentičnost a na zajímavé prostředí pražského Karlína.
Zoufalci, režie: Jitka Rudolfová, 2009, 102 min
Sarajevo, neděle 19.12. v 19:00 hod.
Banja Luka, neděle 05.12. v 18:00 hod.
Realistická komedie o šestici bilancujích třicátníků. Kdysi spolu studovali a postupně se všichni přestěhovali do Prahy. Po společném setkání na večírku ve svém rodném městě je jim jedno jasné - vědí, co v životě nechtějí, ale zároveň ještě nepřišli na to, co by chtěli. Zatímco první z nich se snaží urputně otěhotnět, druhá pije o něco víc, než je "společensky" přijatelné, třetí zjišťuje, že žije v manželství s neškodným tyranem. O nic lépe na tom není ani trojice mladých mužů - jeden studuje devátým rokem vysokou školu a jeho přítelkyně ho podvádí se svým bývalým, další čeká na příležitost, jak sdělit matce, že je gay, a třetí neváhá konzultovat své trable s psychiatrem. Na řadu tak přichází dávný nápad - společný život na statku, po kterém kdysi všichni tak toužili. Vyjde jim tenhle nový pokus o štěstí?
Český mír, režie: Vít Klusák, Filip Remunda, dokument, 2010, 108 min
Sarajevo, pondělí 20.12. v 19:00 hod.
Banja Luka, pondělí 06.12. v 18:00 hod.
Po snímku Český sen přicházejí jeho autoři s další celovečerní dokumentární komedií, která si tentokrát bere na mušku plánovanou výstavbu amerického radaru na území Brd. S ironickým nadhledem a smyslem pro nadsázku autoři ukazují pestrou škálu charakterů lidí, kteří buď fanaticky chtějí, nebo nechtějí stavbu radaru.
Největší z Čechů, režie Robert Sedláček, 2010, 100 min
Sarajevo, úterý 21.12. v 19:00 hod.
Banja Luka, úterý 07.12. v 18:00 hod.
Filmový štáb na cestě: Režisér, jeho producentka, jejich kameraman a zvukařka, živořící umělci, kteří už sice mají za sebou filmy, co dostaly ceny, lvy dobré kritiky a hrály se s úspěchem na řadě festivalů, ale nechodí na ně diváci. Jejich další spolupráce se řítí do ztracena, protože životní projekt režiséra nezískal grant, což znamená, že se nebude točit. A tak frustrovaný režisér se svými spolupracovníky čeká na svoji příležitost uprostřed rekordmanů v kuriózních disciplínách jako je prolézání squashovou pálkou či sběr čtyřlístků. Jak tohle setkání dvou světů skončí? O čem bude režisérův příští film?
Kruh – portrét demonstrace, režie Tereza Reichová, dokument, 2009, 62 min
Alda, režie Viera Čakányová, dokument, 2009, 51 min
Sarajevo, středa 22.12. v 19:00 hod
Banja Luka, středa 08.12. v 18:00 hod.
Kruh: 17.11.2008 proběhla v Litvínově demonstrace Dělnické strany. Na ní navazoval pochod Autonomních nacionalistů do sídliště Janov, které je obýváno převážně Romy. Na kruhovém objezdu u sídliště došlo ke střetu mezi policií a demonstranty, médii posléze nazvaný „Bitva o Janov“. Tato událost se do historie zapsala hlavně tím, že se k ultrapravicovým demonstrantům přidal velký počet místních obyvatel. Autorka, která byla tomuto střetu s kamerou přítomna, pozvala po pár měsících na kruhový objezd lidi, kteří se demonstrace různým způsobem zúčastnili, a konfrontovala je se záběry z této události. Na jedné straně kruhového objezdu tak stáli účastníci demonstrace Dělnické strany, na další příslušníci romské protidemonstrace, dále pak zástupce města a policie a nakonec tvůrci mediálního obrazu demonstrace. Název Kruh odkazuje k místu střetu, k historickým souvislostem, i k složitosti celého problému.
Alda: Scénář k filmu vznikl na základě zápisků osoby postižené demencí Alzheimerova typu. Film dokumentární formou vypráví příběh paní O., doplněný jejími vlastními záznamy natočenými na malou digitální kameru, kam si nahrává mini instruktáže k různým každodenním činnostem, vzpomínky, myšlenky a komentáře minulých a současných událostí, které nechce zapomenout. Film získal první cenu na Festivalu dokumentárních filmů v Nyonu.