
Česko-brazilský seminář k výročím Československa, Pražského jara a Jana Antonína Bati
15.09.2018 / 01:50 | Aktualizováno: 15.09.2018 / 02:06
Ve dnech 20. a 21. srpna 2018 proběhl na největší brazilské univerzitě v São Paulu (USP) Česko-brazilský seminář ke 100. výročí založení Československa, 50. výročí Pražského jara a 120 let od narození Jana Antonína Bati.
Jeho součástí se staly tři kulaté stoly věnované jednotlivým tématům, obě panelové výstavy k „osmičkovým výročím“ a panelová výstava Adresa Baťa Zlín. Hlavním pořadatel na brazilské straně byla Diversitas USP zaměřená na studium diverzity, netolerance a konfliktů.
V rámci kulatých stolů se vystřídali přednášející z řad Diversitas, USP, Federální univerzity Rio de Janeiro či zástupci českého krajanského spolku Česko-brazilské kulturní unie i emigranti z doby Druhé světové války a baťovácké kolonizace Brazílie.
Nechybělo ani téma dětí z terezínského ghetta (v podání Luciane Bonad Lopes Fernandes z USP), které je v Brazílii častým předmětem zájmu (např. před několika lety putující výstava Dívky z pokoje 28 či uvedení dětské opery Brundibár v Sao Paulu v roce 2006). Československý krajan Tomáš Venetianer zase otevřeně vyprávěl o zkušenostech z nacistických koncentračních táborů.
Baťováckou historií provedla vnučka Jana Antonína Bati, Dolores Ljiliana Bata Arambasic, o principech firmy Baťa hovořila Marie Hlavničková Hadzi Antic, dcera ředitele Baťových továren ve Zlíně Hlavničky. Liliana Staningher z INICAMP se věnovala baťovské architektuře a historickým aspektům společnosti Cia Baťa a Sonia Novaes z USP projektu hledání zapomenutých historií Baťových spolupracovníků v městě Batatuba, které Jan Antonín Baťa založil.
VGK Sao Paulo Pavla Havrlíková návštěvníky provedla výstavou 100 let založení Československa.
Součástí semináře se stal i kulatý stůl Institutu brazilských studií, UK a GK Sao Paulo věnovaný kulturním dialogům Brazílie – Česká republika.
http://diversitas.fflch.usp.br/seminariotchecobrasileiro