italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 – aktuální podmínky cestování do Itálie a návratu do ČR

(Archivní článek, platnost skončena 11.03.2024 / 15:00.)

Aktuální podmínky vstupu do Itálie a návratu do ČR a podmínky přístupu ke službám v Itálii.
 

AKTUÁLNĚ 

Od 1. 6. 2022 ke vstupu do Itálie není vyžadován EU Certifikát o očkování/uzdravení/test na Covid 19.

Od 1. října 2022 zůstává povinnost nosit respirátor FFP2 pouze při návštěvě nemocničních zařízení, hospiců, léčeben pro dlouhodobě nemocné, domovů pro seniory a obdobných zařízení.

poslední kapitole naleznete odkaz na podmínky návratu do ČR . Doporučujeme se předem ujistit u dopravce (zejména letecké společnosti), že splňujete podmínky pro návrat.

 


VSTUP NA ÚZEMÍ ITÁLIE

Od 1. 6.2022 ke vstupu do Itálie není vyžadován EU Certifikát o očkování/uzdravení/test na Covid 19.

Doporučujeme, aby turisté průběžně sledovali cestovní doporučení MZV ČR a řídili se jím. Rovněž doporučujeme sledovat odkazy uvedené na této stránce a svou cestu si řádně plánovat. Dopravci mají právo odmítnout cestujícího, pokud nesplňuje požadavky na cestu, v případě pochybností doporučujeme jej kontaktovat.

Při plánování cesty do zahraničí je nutné si uvědomit, že stav globální pandemie nebyl ještě odvolán, v Itálii skončil pouze stav nouze, ne pandemie. Pro pobyt v zahraničí je nutno počítat s možnými komplikacemi (např. nucenou izolací v případě onemocnění, která může trvat i déle, nutností zajistit dopravu do ČR v náhradním termínu) a být pro takové případy zajištěni buď ve smlouvě s cestovní kanceláří, situaci odpovídajícím cestovním pojištěním nebo vlastními finančními prostředky.


 

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

 

Nouzový stav v Itálii z důvodu Covid 19 se ruší ke dni 31. března 2022.

Doporučuje se používání roušek ve všech uzavřených prostorách přístupných veřejnosti.

Povinnost nošení roušek FFP2 zůstává v nemocnicích, domovech důchodců, LDN, apod.

 

Aktuální počty nakažených např. zde: https://lab24.ilsole24ore.com/coronavirus/#

 


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Upozorňujeme, že v případech nákazy/podezření je vždy nutno se podrobit nařízením místní zdravotnické organizace ASL a zůstat v izolaci do doby jí určené. U přetrvávající pozitivity tato doba může činit až 21 dní. Některé regiony umožňují pobyt v tzv. Covid hotelech, jiné ne. Doporučujeme se pro tuto eventualitu připojistit.

V případě pozitivního testu na Covid -19 se musíte nahlásit na místní zdravotnické zařízení ASL: zadejte do googlu vyhledávače "ASL" a adresu kde jste ubytováni (ve velkých městech ulici).

Pravidla pro izolaci:

V asymptomatických případech nebo nejméně dva dny po odeznění symptomů končí izolace po 5 dnech, pokud je na konci této doby negativní výsledek antigenního nebo PCR testu.

V případech přetrvávající pozitivity je možno ukončit izolaci po 14 dnech od prvního pozitivního testu.  

Od 1. dubna 2022 byla zrušena povinnost karantény u osob, které byly v úzkém kontaktu s nakaženým, zůstává povinnost izolace pouze u nakažených osob. Kdo se sám nakazí, musí se izolovat. Blízké kontakty nakaženého se mají pozorovat, mohou chodit do práce s rouškou FFP2.

Občan, který  má podezření na nákazu  (teploty, dýchací potíže) informuje orgány na číslech 112, 118 nebo 1500, kde obdrží další pokyny. Pravděpodobně bude muset zůstat v domácí izolaci s tím, že jeho zdravotní stav bude italskými zdravotními složkami průběžně monitorován. Pokud by se mu přitížilo a bude nutná hospitalizace, tj. nemocniční léčba, tato bude hrazena v rámci evropského pojištění. Pobyt v tzv. domácí izolaci v Itálii (a na hotelech) si občan hradí sám.

Evropský průkaz zdravotního pojištění by měl krýt náklady na akutní zdravotní péči, nikoliv však nutně všechny náklady s případnou léčbou spojené. Důrazně se proto českým cestovatelům doporučuje uzavření takového cestovního pojištění, které by krylo všechny případné náklady s onemocněním Covid-19 spojené (prodloužení pobytu v případě onemocnění nebo izolace, náhradní doprava do ČR, repatriace do ČR v případě vážného zdravotního stavu nebo úmrtí), a také aby byli zajištěni dostatečnými vlastními finančními prostředky.

Upozorňujeme rovněž na komplikace, které mohou vyplynout z jazykové bariéry a izolace, kterou onemocnění Covid-19 vyžaduje.


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Call centrum Ministerstva zahraničních věcí ČR pro cestování do zahraničí: +420 222 264 222 (08. – 16.00 hod v pracovní dny)

Zastupitelský úřad Řím

Konzulární oddělení: Tel. 0039/ 0636095739; 0636095745, 0636095741.

e-mail: consulate_rome@mzv.cz

Pohotovostní telefon pro případy nouze českých občanů v ohrožení života a pomoci v nouzi (po pracovní době – na této lince se neposkytují cestovní informace): 0039 335 310450

Generální konzulát v Miláně – pro sever Itálie:

https://www.mzv.cz/milano/cz/index.html

Telefon: +39 02 3650 9000
E-mail: consulate_milan@mzv.cz

Pohotovostní telefon pro případ nouze českých občanů mimo pracovní dobu: +39 375 637 8179.

Ministerstvo zahraničních věcí Itálie, dotazník k podmínkám cesty v jazyce anglickém:

https://infocovid.viaggiaresicuri.it/index_en.html

odkaz na Civilní ochranu - počty nakažených http://opendatadpc.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/dae18c330e8e4093bb090ab0aa2b4892

Odkaz na ministerstvo zdravotnictví: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

Pro dodatečné otázky a po pečlivém přečtení pokynů můžete volat Informační centrum MZV pro cesty do zahraničí tel. +420 222 264 222.


PODROBNÉ INFORMACE

Webové stránky MZV Itálie  https://www.esteri.it/mae/it/  .


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.htm