italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Příležitosti pro české firmy v italských vesmírných programech

Itálie soustavně investuje do kosmického sektoru, přičemž její státní rozpočet ji řadí mezi tři nejvýznamnější země na evropské úrovni. V roce 2022 Itálie vyčlenila 3,083 mld. eur, což ji řadí na třetí místo za Německo a Francii. Kromě toho na vnitrostátní úrovni Itálie vyčlenila více než 2 mld. eur, a prostřednictvím dohod podepsaných s Italskou kosmickou agenturou ASI a Evropskou kosmickou agenturou ESA byl rovněž zahájen investiční proces na realizaci kosmických programů plánovaných v rámci Národního plánu obnovy a odolnosti PNRR. Celkově díky investicím ve výši přibližně 7,3 mld. eur, které Itálie předpokládá pro vesmírné programy do roku 2026, se chystá italský kosmický průmysl na významný růst.

IRIDE, jeden z nejdůležitějších evropských kosmických programů pro pozorování Země, bude realizován v Itálii z iniciativy vlády díky prostředkům PNRR a bude dokončen do roku 2026 pod vedením ESA a s podporou ASI. IRIDE je komplexní systém sestávající se ze 69 satelitů pro pozorování Země různých typů, z nichž většinu vypouští nosná raketa VEGA-C (výroba v Avio v Colleferro – region Lazio). IRIDE má spolu s dalšími národními a evropskými kosmickými systémy sloužit orgánům veřejné správy, jako je civilní ochrana a mnoho dalších, k boji proti hydrogeologické nestabilitě a požárům, ochraně pobřeží, monitorování kritických infrastruktur, kvality ovzduší a povětrnostních podmínek. V neposlední řadě bude poskytovat analytické údaje pro vývoj komerčních aplikací malými. středními a průmyslovými podniky. Program má celkový rozpočet přibližně 1,1 mld. eur a bude dokončen do poloviny roku 2026. Na projektu se podílí italský kosmický průmysl s více než 47 společnostmi, které budou systém budovat a nabízet služby uživatelům.

Vzhledem k perspektivám růstu kosmického průmyslu, technologické konkurenceschopnosti českých firem i již existujících případů spolupráce s italským kosmickým průmyslem, vidíme v jeho expanzi další příležitosti pro české firmy, které mohou uspět rovněž jako subdodavatelé.

Českým firmám z oboru vesmírného průmyslu doporučujeme pravidelně sledovat webové stránky Italské kosmické agentury, kde jsou zveřejněny přehledy vypisovaných tendrů. Obecně platí, že velké společnosti vedou registr dodavatelů a vypisované tendry jsou určeny pro registrované  subjekty. Doporučujeme rovněž sledovat webové stránky Evropské kosmické agentury ESA.

Zápis do seznamu dodavatelů ASI lze provést prostřednictvím webových stránek ASI.

Zájemci o bližší informace se mohou rovněž obracet na ekonomické oddělení Velvyslanectví ČR v Itálii, email: commerce_rome@mzv.cz.

Petr Havlík, ekonomický diplomat, Andrea Nimmerfrohová, ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Římě