
Návštěva ministryně obrany ČR Jany Černochové v Římě
21.07.2025 / 13:35 | Aktualizováno: 21.07.2025 / 14:15
Ministryně obrany Jana Černochová jednala dne 18. července 2025 v Římě se svým italským protějškem Guidem Crosettem. Součástí jednání bylo vyhodnocení bezpečnostní situace ve světě, rozvoj obranně-průmyslové spolupráce, společné působení ve vojenských operacích i spolupráce v podpoře Ukrajiny. „Itálie je naším důležitým partnerem. Spojuje nás nejenom členství v Severoatlantické alianci, legionářská minulost a podobný zájem na řešení řady bezpečnostních otázek, ale i spolupráce našich firem v oblasti obranného průmyslu. Ta se navíc v blízké budoucnosti ještě více prohloubí díky projektu F-35, kdy pro nás v Itálii bude vyrobena polovina z pořizovaných letounů,“ uvedla při příležitosti návštěvy ministryně obrany. Ministryně během své návštěvy Říma zároveň uctila památku dvou československých legionářů, kteří jsou pohřbeni na zdejších hřbitovech.
V rámci jednání v sídle italského Ministerstva obrany Černochová ministra Crosetta seznámila s aktuálním stavem české muniční iniciativy, v jejímž rámci Česká republika ještě letos plánuje díky příspěvkům dárců i penězům ze zmražených ruských aktiv zprostředkovat pro Ukrajinu nákup 1,8 milionu kusů velkorážové dělostřelecké munice.
Ministři spolu dále mluvili o obranně-průmyslové spolupráci, bezpečnostní situaci v Africe a na Blízkém východě, zmínili i bilaterální vojenskou spolupráci. Příkladem může být společné působení Vojenské policie s italskými karabiniéry v Kosovu v rámci mise Joint Enterprise. Čeští policisté jsou začleněni do jejich organizační struktury. Přítomnost KFOR významně přispívá k udržení stability a zajištění bezpečnosti v zemi.
Tématem setkání bylo i téma péče o válečné hroby. V Itálii je pohřbeno mnoho československých vojáků spojených zejména s první světovou válkou. Ministryně Černochová využila příležitost návštěvy hlavního města Itálie, aby se poklonila památce dvou československých legionářů. Nejprve položila květiny u hrobu legionáře a diplomata Vladimíra Vaňka, který v roce 1914 vstoupil v Rusku do České družiny, o dva roky později byl vyslán Československou národní radou do západní Evropy. Mimo jiné se mu v Římě podařilo zajistit povolení, které umožnilo vytvořit na italském území první organizační struktury československého protirakouského odboje. Po vzniku Československa působil v jeho armádě a později v diplomatických službách. Po roce 1948 odešel do italského exilu.
Delegace v čele s ministryní obrany v Římě uctila rovněž památku poručíka Československých legií v Itálii Jana Čalouna, který zemřel v říjnu 1918 v nemocnici Porta Furba, a o pouhé tři dny se nedožil vzniku Československa.