italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: OSGE
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo LinkedIn logo

Návrat Itálie k jaderné energetice by představoval četné příležitosti pro české firmy

Itálie chystá návrat k jaderné energetice a pokud se podaří překonat pokles veřejné podpory po havárii ve Fukušimě v r. 2011, je odhodlána identifikovat nejlepší technologická řešení. Aktuálně pracuje na Národním programu pro udržitelnou jadernou energetiku.

 

Úkolu nalézt optimální technologická řešení se chopila společnost Ansaldo Nucleare, dceřiná společnost Ansaldo Energia. Navrhuje výstavbu malých modulárních reaktorů o výkonu kolem 300 megawattů, které nabízí konkrétní řešení ve střednědobém horizontu. Představují evoluci stávajících jaderných technologií a inovativní obchodní model, který kombinuje elektrickou složku jaderné energie s tepelnou energií na podporu dekarbonizace energeticky náročných průmyslových odvětví. Po této generaci malých modulárních reaktorů SMR (chlazených vodou), budou od roku 2040 následovat reaktory IV generace, které budou schopny pracovat při vyšších teplotách a účinnosti a při snížení množství radioaktivního odpadu, který má být ukládán do úložišť.  Od r. 2050 je plán vyrábět elektřinu z jaderné fúze. Itálie je pozorovatelem v Jaderné alianci evropských zemí a vláda vytvořila Národní platformu pro udržitelnou jadernou energetiku a podporuje výzkum a vývoj v oblasti jaderné energetiky. Italská národní agentura pro nové technologie, energetiku a udržitelný ekonomický rozvoj (ENEA) se zaměřuje na výzkum v oblasti fúzních reaktorů. ENEA úzce spolupracuje s mezinárodním výzkumným projektem ITER, který má být s odhadovaným rozpočtem 20 mld. EUR předstupněm ke komerčnímu využití termonukleární fúze v energetice. Italské firmy jsou velmi úspěšné v dodávkách komponentů do ITER (Ansaldo Nucleare, Fincantieri, ASG Superconductors). ENEA se rovněž podílí na výzkumu štěpných reaktorů IV. generace, které budou menší a účinnější (Small Modular Lead-cooled Fast Reactors).

 Společnost Ansaldo Nucleare zahájila svou vývojovou cestu v r. 2006 položením základů pro reaktor Alfred – první zařízení Lead Cooled Fast Reactor (rychlý reaktor chlazený olovem) vybudované v Rumunsku konsorciem Falcon (Ansaldo Nucleare, ENEA a Rumunský institut pro jaderný výzkum), ve spolupráci s belgickým výzkumným orgánem SCK-CEN a které bylo v červnu 2024 představeno Evropské průmyslové alianci.

Nová jaderná energetika by mohla podle odhadů přinést značné výhody nejen italským, ale i evropským společnostem. Podle analýz by nová jaderná elektrárna mohla vytvořit potenciální trh pro společnosti v italském dodavatelském řetězci ve výši až 45 miliard eur. Investice do nové jaderné energie by mohly umožnit do roku 2050 vytvoření až 117 000 nových pracovních míst. S jadernou energetikou úzce souvisí výstavba úložiště radioaktivního odpadu, na němž italská vláda pracuje. Dle představeného projektu mají být národní úložiště a technologický park vystavěny na ploše přibližně 150 hektarů, z toho 110 hektarů bude věnováno ložisku a 40 parku. Sklad bude sestávat z 90 železobetonových buněk, do nichž budou umístěny velké kontejnery ze speciálního betonu, moduly, které uzavřou kovové kontejnery obsahující upravený radioaktivní odpad.

Znovuobnovení jaderné energetiky v Itálii bude předpokládat vypisování veřejných soutěží a tendrů a bude skýtat četné příležitosti pro české firmy z oblasti energetiky, vědecko výzkumné instituce a pro firmy, které se zabývají nakládáním s radioaktivním odpadem v České republice. 

Ekonomický úsek velvyslanectví uskutečnil rovněž v nedávné době návštěvu agentury Enea, která představuje špičkové vědecké pracoviště v sektorech jaderného výzkumu, laserů, obnovitelných energetických zdrojů, energetické účinnosti, udržitelnosti a transferu technologií. Úspěšně spolupracuje s vědeckým centrem ELI Beamlines v Dolních Břežanech, s ČVUT a s Akademií věd ČR. Tato agentura má velký zájem na dalším prohloubení vědecké spolupráce mezi Českou republikou a Itálií.

Českým firmám doporučujeme pravidelně sledovat webové stránky Ansaldo Nucleare, ENEA a rovněž stránky Velvyslanectví ČR v Římě. 

Zájemci o bližší informace se mohou rovněž obracet na ekonomické oddělení Velvyslanectví ČR v Itálii, email: rome.commerce@mzv.gov.cz.

Petr Havlík, ekonomický diplomat, Andrea Nimmerfrohová, ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Římě