
Ekonomický diplomat P. Havlík se zúčastnil konference „The Mattei Plan for Africa and the EU Global Gateway: a common effort with the African Continent“
01.04.2025 / 09:45 | Aktualizováno: 01.04.2025 / 09:52
Dne 27. 3. se v Římě uskutečnila konference „The Mattei Plan for Africa and the EU Global Gateway: a common effort with the African Continent“ za účasti ministrů dopravy nebo zahraničních věcí Zambie, Tanzanie, Angoly a Konžské demokratické republiky (DRK), zástupců Úřadu předsedkyně vlády Italské republiky, Evropské komise, Africké rozvojové banky a italského soukromého sektroru. Zaměření konference bylo na dopravní koridor Lobito (The Lobito Corridor). Ve druhé části se uskutečnila tři technická zasedání na energetiku ve Středomoří, digitalizaci a zemědělství. P. Havlík se zúčastnil se zúčastnil technického zasedání na energetiku.
Koridor Lobito je projekt železničního propojení Angoly, DRK, Zambie a Tanzanie, tedy zemí bohatých na nerostné suroviny a ropu. DRK má největší známě zásoby kobaltu a mědi. Tanzanie má zásoby niklu a kadmia. Koridor spojuje jižní a střední Afriku a poskytuje přístup do východní Afriky a cestu k Atlantskému oceánu. Železniční trať byla vybudována na počátku 20. století a fungovala až do poloviny sedmdesátých let, kdy bylo její využívání omezeno během občanské války v Angole. Současný projekt rozvoje koridoru vychází z Memoranda o porozumění mezi USA, Angolou, DRK, EU, Zambií, Africkou rozvojovou bankou a Africkou finanční korporací.
Itálie přispěje na rozvoj koridoru částkou EUR 320 mil. Koridor Lobito poskytne nejefektivnější způsob přepravy osob a surovin mezi angolským přístavním městem Lobito a částmi DRK a Zambie, které jsou bohaté na nerostné suroviny. Koridor Lobito by měl podnítít investice a být katalyzátorem rychlejšího rozvoje a integrace regionu. Polovina prostředků na EU Global Gateway půjde do Afriky. Evropa má investiční prostředky a Afrika má přírodní zdroje. Itálie je hnací sílu Global Gateway. Koridor Lobito je nejenom dopravní koridor, ale také ekonomický koridor napojený rovněž na zemědělství, digitalizaci a energetiku. Prioritou DRK je propojení koridoru s energetikou, zemědělstvím a digitální sítí a zajistit technickou harmonizaci infrastruktury a zaměstnanost. Koridor poskytne práci pro cca 3000 lidí. Pro DRK je důležitá účast US a EU na projektu. Angola vidí jako jeden z přínosů koridoru navýšení exportu. Africká rozvojová banka považuje koridor za příspěvek k usnadňování obchodu (trade facilitation). Africká rozvojová banka podpoří projekt částkou USD 500 mil. Zambie má rozsáhlé zemědělské kapacity a její produkce bude dopravována Koridorem Lobito.
Na technickém zasedání k energetice vystoupil za EK Stefano Sannino, DG for the Middle East, North Africa and the Gulf (DG MENA) a uvedl, že energetika je v centru práce DG MENA. Nové generální ředitelství se zaměřuje na investice, hospodářskou stabilitou, energetiku, dopravou, bezpečnost, migrací s partnerskými zeměmi. Terma Company informovala o energetickém vysokonapěťovém propojení mezi Itálií a Tuniskem ELMED, na jehož financování se podílí EIB a EBRD. Projekt by měl být ukončen v roce 2028. ENI spolupracuje s Egyptem a Kyprem na průzkumu ložisek ropy a zemního plynu.
Propagace účasti italských firem na projektech v Africe byla i součástí akce „Villaggio dell´Agricoltura“ ve dnech 24. – 26. 3., na které asociace „Filiera Italia“ představila model velkého zemědělského komplexu pro subsaharskou Afriku (filieraitalia.it).
Pro Itálii jsou Afrika a Středomoří prioritní oblasti a Itálie má velké ambice řídit infrastrukturální projekty Global Gateway v Africe a ve Středomoří. Investice by měly směřovat do digitalizace, energetiky, dopravy a zemědělství. V rámci programu Global Gateway a Plánu Mattei se jedná o rozsáhlé infrastrukturální projekty, kde budou příležitosti pro řadu dodavatelů z dalších zemí, včetně ČR. Velvyslanectví Řím bude danou problematiku nadále sledovat a informovat o vývoji na svých webových stránkách.