italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo LinkedIn logo

České firmy mají příležitost se zapojit do transformace italského zemědělství

Italské zemědělství prochází zásadními změnami, a to díky zemědělství 5.0 a s tím spojeným plánem přechodu 5.0. Program, který společnostem nabízí příležitost snížit svůj dopad na životní prostředí a zlepšit energetickou účinnost, představuje krok vpřed směrem k udržitelnější a technologicky vyspělejší budoucnosti pro zemědělský sektor. Zaměřuje se na energetickou účinnost jako klíčový prvek pro inovace. 

Na rozdíl od předchozího plánu přechodu 4.0, který upřednostňoval digitalizaci a automatizaci, nabízí tento nový plán významné pobídky pro investice zaměřené na udržitelnost životního prostředí. Hlavním mechanismem je daňový kredit, který odměňuje zásahy schopné snížit spotřebu energie. Pro přístup k těmto výhodám musí zemědělské podniky prokázat minimální úsporu energie spojeného například s nákupem nových strojů (jako jsou zavlažovací stroje). Tento systém umožňuje financování pokročilých technologií a podporuje zemědělce při přechodu k odpovědnějším a konkurenceschopnějším postupům.

Podle zprávy zemědělské asociace Confagricoltura a ENEL o italské energetice generované zemědělským sektorem je italské zemědělství schopné vyrábět energii, chránit životní prostředí, garantovat výnosy a zaručovat zaměstnanost. Podíl zemědělství na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů v Itálii činí 11 %. Toho bylo dosaženo díky 48 tisícům zdrojů o instalované kapacitě 5 GW s výrobou 13 TWh. Odhaduje se, že obnovitelná energie vyrobená v zemědělství bude v roce 2030 tvořit 10 % z celkově vyrobené energie. 

Výroba energie v zemědělském sektoru je příležitostí pro české zemědělské společnosti a dodavatele technologií pro bioenergetiku a vodní elektrárny. Instalovaný výkon obnovitelných zdrojů – bioenergie, vodní a fotovoltaická energie – v roce 2023 v Itálii představoval 57 GW a nachází se především v Pádské nížině (Lombardie, Emilia-Romagna, Benátsko a Piemont). V roce 2030 by se se kapacita bioenergie, vodních elektráren a fotovoltaiky měla zvýšit na 90 GW.  

Bioenergie je stále více považována za důležitou součást italského prostředí obnovitelných zdrojů energie. Vzhledem k tomu, že se země snaží diverzifikovat své energetické zdroje, nabízí bioenergie udržitelné řešení, které využívá organické materiály. Podle agentury IRENA by Itálie mohla v příštích letech zvýšit svou bioenergetickou kapacitu o více než 50 % a do roku 2030 dosáhnout až 7 GW. Tento růst je poháněn pokrokem v technologii a rostoucí poptávkou po obnovitelné energii. Bioenergie významně přispívá k energetickému mixu a hospodářskému růstu země. Díky svým bohatým zemědělským zdrojům a příznivému politickému prostředí má Itálie dobrou pozici k využití dalšího potenciálu bioenergie. Vzhledem k tomu, že země pokračuje v inovacích a investicích do bioenergetických technologií, bude hrát klíčovou roli při dosahování udržitelné energetické budoucnosti.

Českým firmám doporučujeme sledovat webové stránky Ministerstva zemědělství, potravinové soběstačnosti a lesů a Ministerstva životního prostředí a energetické bezpečnosti, kde jsou pravidelně vypisovány tendry: 

Zájemci o bližší informace se mohou rovněž obracet na ekonomické oddělení Velvyslanectví ČR v Itálii, email: rome.commerce@mzv.gov.cz.

Petr Havlík, ekonomický diplomat, Andrea Nimmerfrohová, ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Římě